Αήττητη ΑΕΚ με... σούπερ Μωραΐτη!

4552292

Με τον Μωραΐτη να πραγματοποιεί μεγάλο ματς και τους Ματσιούλις, Γκρίφιν να «καθαρίζουν» στην παράταση, η ΑΕΚ επικράτησε και της Μακάμπι στο τουρνουά της Κύπρου κερδίζοντας με 99-95 στο έξτρα πεντάλεπτο!

Ο Χάντερ θα μπορούσε να είχε «τελειώσει» το ματς στην κανονική του διάρκεια, αν δεν αστοχούσε σε λέι απ, αλλά στην παράταση οι Σάκοτα (16π.) - Ματσιούλις (14π.) έκαναν την δουλειά τους.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μωραΐτη (19π.), που ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς και έβαλε ωραία τρίποντα. Ο Γκρίφιν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, ενώ ο Χάντερ ήταν εμφανώς βελτιωμένος (15π.). Φοβερή δουλειά για ακόμα μια φορά από τον Ξανθόπουλο σε οργάνωση και άμυνα.

Ο Πάργκο ήταν αυτός που δημιούργησε προβλήματα στην ΑΕΚ. Στο πρώτο 20λεπτο ήταν άποντος, αλλά στο δεύτερο ανέβασε... στροφές και ολοκλήρωσε το ματς με 28 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στα πρώτα πεντέμισι λεπτά του αγώνα, η ΑΕΚ είχε φτάσει στο 9-14, με πρώτο βιολί τον Μωραΐτη (7π., 1ασ.). Ακολούθησε ένα «κιτρινόμαυρο» σερί 11-0 με διαφορετικούς πρωταγωνιστές για το +13 (12-25,9'), για να κλείσει σχεδόν με... τριαντάρα το δεκάλεπτο (17-29, 10'). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Μακάμπι «ροκάνισε» γρήγορα την διαφορά με ένα επιμέρους 10-4 και τον Καλοϊάρο να ηγείται (27-33, 14'). Ωστόσο, η ΑΕΚ με τα κλεψίματα τω Γκρίφιν - Χάντερ και τους Μωραΐτη - Τσαλμπούρη να τελειώνουν τις φάσεις, αντίστοιχα, πήγε πάλι στο +10 (27-37, 15'). Με τους «κιτρινόμαυρους» να παίζουν πολύ καλή άμυνα και τον 19χρονο γκαρντ να φτάνει τους 13 πόντους, η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο στο 39-47 (20').

Στα πρώτα 50'' της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Μπάνκι έκανε ένα σερί 6-0 με δύο καλάθια του Χάντερ και ένα του Σάκοτα (39-53, 21'). Ο Χάντερ συνέχισε το... κρεσέντο για την ΑΕΚ, με την Μακάμπι να χάνει βολές (48-62, 25'). Με σερί 9-0 και τον Πάργκο να ανεβάζει στροφές, η ομάδα του Σπάχια μείωσε σε 61-65, για να έρθει το ωραίο τρίποντο του Μωραΐτη στη λήξη της περιόδου και να κάνει το 61-68 (30').

Με τον Πάργκο μπροστάρη, η Μακάμπι πέρασε μπροστά στο σκορ (71-68, 33'). Ο Αμερικανός το πήρε... προσωπικά (19π.), αφού πανηγύρισε έντονα και το εντυπωσιακό κάρφωμα που πέτυχε μπροστά στον Ματσιούλις (75-73, 35'). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν τα παράτησαν, με τους Σάκοτα και Γκρίφιν να φτάνουν στην ισοφάριση (81-81, 39'). Ο Πάργκο «εκτέλεσε» από τα 7.5μ (84-83, 39'), για να ισοφαρίσει ξανά ο Γκρίφιν με 1/2 βολές (84-84). Ο Χάντερ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το λέι απ, μετά από κλέψιμο που έκανε, Ο Κέιν αστόχησε σε τρίποντο, ο Τάιους δεν μπόρεσε να βάλει την μπάλα στο καλάθι και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ΑΕΚ με τους Σάκοτα και Ματσιούλις πέρασε μπροστά (89-96, 43'), για να «σφραγίσει» ο Γκρίφιν την νίκη (95-99, 45').

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 39-47, 61-68, 84-84 (κ.α.), 95-99 (παρ.).