Σφίγγει τη «ζώνη» και «στραγγαλίζει» η ΑΕΚ!

vik 5714

Με την ΑΕΚ να παίζει και πάλι άμυνα «ζώνης», κατάφερε να σταματήσει και την Χίμκι στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» κερδίζοντας με 71-64! Χάντερ και Γκρίφιν οι καλύτεροι για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι! Την Κυριακή στις 17:00 η ΑΕΚ ολοκληρώνει την παρουσία της στο τουρνουά αντιμετωπίζοντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Κορυφαίος ο Μάλκολμ Γκρίφιν (14π., 3 ασίστ) που διακρίθηκε σε σκορ, δημιουργία και άμυνα, εξαιρετικός και ο Βινς Χάντερ (16π., 7 ριμπ.). Σπουδαία δουλειά από τον Βασίλη Ξανθόπουλο με 6 κλεψίματα, 4 ασίστ και 2 πόντους, ξανά πολύτιμη βοήθεια από τους πιτσιρικάδες Μωραΐτη και Αγραβάνη. Άστοχος ο Ματσιούλις, που έμεινε στους 6 πόντους με 0/6 σουτ. Κι όλα αυτά χωρίς Σαντ-Ροος, Ρατάν-Μέις, Λαρεντζάκη και Καββαδά.

Η ΑΕΚ δεν πλήρωσε την κακή δεύτερη περίοδο και φρόντισε να διορθώσει τα όποια κακά κείμενα στο δεύτερο ημίχρονο. Και αυτό χάρη στην εξαιρετική της άμυνα! Ενα κακό δίλεπτο, στο οποίο ο Κρόκερ είχε 3/3 τρίποντα, και η αστοχία των «κιτρινόμαυρων» από μακριά (0/9 στο δεκάλεπτο) έφεραν ένα 9-0 για τη Χίμκι, 17-15. Ο και πάλι θετικός Μωραΐτης με μια βολή κι ένα τρίποντο ισοφάρισε (19-19), ωστόσο τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και η δράση του Μίκι επέτρεψαν στη ρωσική ομάδα να ξεφύγει με 23-19, με τον Λούκα Μπάνκι να καλεί τάιμ άουτ έξι λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Ζούμπκοφ ανέβασε κι άλλο τα ποσοστά της Χίμκι από μακριά (5/10), με τη διαφορά να φτάνει στους οκτώ, 33-27, πριν το φοβερό κάρφωμα του Αγραβάνη διαμορφώσει το 33-29 του ημιχρόνου. Σε ένα πρώτο μέρος όπου η αστοχία από μακριά (1/12), τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (8) και το πρόβλημα στη δημιουργία (5 ασίστ με 9 λάθη) ήταν τα μεγαλύτερα προβλήματα της ΑΕΚ.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ. Με Γκρίφιν και Αγραβάνη να αναλαμβάνουν δράση κατάφερε να ισοφαρίσει (38-38, 23’). Ο Βινς Χάντερ ακολούθησε τον ρυθμό των συμπαικτών του και η ΑΕΚ κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ (41-45, 25’). Ο ρυθμός βρισκόταν στα χέρια της Ένωσης, με τον Γιαννόπουλο να ανεβάζει τη διαφορά (45-51, 27’). Η Χίμκι, όμως, ισορρόπησε την κατάσταση και χάρη στον Κρόκερ ισοφάρισε σε 55-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου.  Η άμυνα παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και με τον Γιαννόπουλο να φωνάζει παρών το προβάδισμα πέρασε εκ νέου στα χέρια της ΑΕΚ (59-62, 34'). Ο Μωραϊτης φώναξε παρών και ο Γιαννόπουλος με ένα ακόμα μεγάλο σουτ ανέβασε τη διαφορά (61-69, 37') σε ένα διάστημα στο οποίο η Ένωση είχε επιβάλλει πλήρως το παιχνίδι της. Η Χίμκι δεν είχε αντιδράσεις και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη με 64-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-27, 55-55, 64-71.