Στο ρελαντί με κορυφαίο τον Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός! (pics)

1968184 1

Έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Άρη με 84-60 σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό της Πορταριάς-Μακρυνίτσας.

Οι «πράσινοι» ήταν το «αφεντικό» του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ενώ παρουσιάστηκαν πολύ πιο βελτιωμένοι σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Ειδικά στην άμυνα όπου δέχτηκαν μόλις 31 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και άλλους 29 στο δεύτερο. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων στο 12' (23-13) και έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 42-31.

Στο 26' η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έφτασε στο +24 (60-36), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο το οποίο ήταν και το πιο κομβικό του αγώνα με ένα επιμέρους 22-12, ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 64-43. Στο 33' ο Άρης μείωσε σε 70-54, όμως οι «πράσινοι» έφτασαν τελικά στη νίκη με 84-60.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο καλύτερος για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έχοντας 13 πόντους, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι τον ακολούθησε προσθέτοντας άλλους 12 πόντους. Ανεβασμένος παρουσιάστηκε και ο ΝτεΣόν Τόμας, ενώ καλύτερος σε σχέση με το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ήταν και ο Νικ Καλάθης.

Για λογαριασμό του Άρη ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Κάιζερ, οι οποίοι σημείωσαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. O Βαγγέλης Αγγέλου δεν είχε στη διάθεση του τους ΜακΓκι, Βεργίνη, Βουλγαρόπουλο και Κουρτίδη, οι οποίοι έμειναν στη Θεσσαλονίκη, εξαιτίας των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-31, 64-43, 84-60

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Τσάβι Πασκουάλ): Παπαγιάννης 2, Βουγιούκας 2, Καλαιτζακης 2, Σακελλαρίου 3(1), Παπαπέτρου 13(2), Λοτζέσκι 12(3), Παππάς, Γκιστ 11, Καλάθης 10(1), Τόμας 9(2), Λάσμε 7, Μήτογλου 5, Λάνγκφορντ 5(1), Αντετοκούνμπο 3(1), Λεκαβίτσιους.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Τζόουνς 14(1), Κάιζερ 13, Μποχωρίδης 8(2), Φλιώνης 1, Μπελ 7, Νταλό 1, Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 2, Χάρις 9(3), Αγγέλου 3(1).