Αυτό το πρωτάθλημα θα είναι για τον Παύλο!

4479979 1

Αγκαλιά με το 36ο πρωτάθλημα της ιστορίας του βρέθηκε ο Παναθηναϊκός!

Μέσα σε κλίμα βαρύ πριν από τον 3ο τελικό της σειράς, οι «πράσινοι» ήταν αποφασισμένοι να παίξουν και για τον μεγάλο Παύλο Γιαννακόπουλο προκειμένου να φτάσουν στη νίκη, να κάνουν το 2-1 στη σειρά (73-58) μετά το δικό τους «break» στο ΣΕΦ και να φτάσουν μια ανάσα από την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου τίτλου.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μπήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ με το μαχαίρι στα δόντια και φρόντισαν να... προειδοποιήσουν τον Ολυμπιακό για το ποια ομάδα θα είναι το αφεντικό του αγώνα. Αν και αστόχησαν σε 15 βολές, κατάφεραν να προηγηθούν με 19 πόντους (63-44) στο 33' και να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Χωρίς να... ενοχληθούν από την ύστατη προσπάθεια των «ερυθρολεύκων» στο τέλος προκειμένου να επιστρέψουν στο ματς.

Η τριάδα Ρίβερς, Καλάθη και Τζέιμς ήταν εκείνη που έκανε την διαφορά στο ματς για λογαριασμό των «πρασίνων» και εκείνοι που ηγήθηκαν για να φτάσει ο Παναθηναϊκός πολύ κοντά στο repeat, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Σίνγκλετον σε άμυνα και επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε εξαιρετική άμυνα για 35 λεπτά και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ολυμπιακό να αντιδράσει. Αντίθετα, τα σουτ των «ερυθρολεύκων» ήταν κάτω από δύσκολες συνθήκες αφού χρειάζονταν μεγάλη... προσπάθεια για να βρουν στόχο. Επίσης είχε ένα ποσοστό κοντά στο 40% στα τρίποντα (9/23) την ώρα που οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στο 26%.

Ο Μάικ Τζέιμς είχε αποφασιστικούς πόντους στο τέλος σημείωσε ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος είχε και τους 14 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Εξαιρετικός και ο Νικ Καλάθης με 13 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Ο Κρις Σίνγκλετον έβγαλε μεγάλες άμυνες, οι ψηλοί του Ολυμπιακού τον ένιωσαν καλά, ενώ ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν εκείνος που άνοιξε τον δρόμο στο πρώτο ημίχρονο για την επικράτηση του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-28, 54-42, 73-58.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 8 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Ρίβερς 15 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκιστ 5 (4 ασίστ), Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 13 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζέιμς 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παππάς, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5, Όγκαστ (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 14 (1/1 δίποντο, 4/8 τρίποντα, 0/2 βολές, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 8 (10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΜακΛιν 9 (5 ριμπάουντ), Μπράουν (0/3 σουτ, 3/4 βολές), Παπαπέτρου (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 2 (0/4 σουτ), Ουίλτζερ 5 (1).