Οι Ουόριορς «λύγισαν» τον μυθικό ΛεΜπρόν (vid)

warriors kevin durant cavs lebron james

'Υστερα από ένα συγκλονιστικό ματς, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς κατάφεραν να νικήσουν του Κλίβελαντ Καβαλίερς με 124-114 στην παράταση και να κάνουν το 1-0 στη σειρά των τελικών. «Όργια» ο ΛεΜπρόν που σταμάτησε στους 51 πόντους ,την... γκάφα του αιώνα ο Τζέι Αρ Σμιθ! Εξαιρετικοί Κάρι και Ντουράντ.

Οι Καβς, έφτασαν μια ανάσα από το break, όταν ο ΛεΜπρον 50,8" πριν το τέλος έδωσε με έμμεσο τρίποντο προβάδισμα στην ομάδα του (102-104), με τους Ουόριορς να ισοφαρίζουν με βολές του Ντουράντ (104-104) κι ενώ οι διαιτητές άλλαξαν την απόφασή τους κάνοντας το επιθετικό φάουλ αμυντικό, με τον «βασιλιά» και πάλι όμως να σκοράρει στην επόμενη επίθεση για το 104-106.

Στη συνέχεια και με 23,5" για το τέλος, ο Κάρι σημείωσε έμμεσο τρίποντο δίνοντας προβάδισμα τους Ουόριορς (107-106). Κάπου εκεί ο Χιλ κέρδισε φάουλ από τον Τόμπσον με 4,7" για το τέλος, ευστόχησε στην πρώτη, έχασε την δεύτερη, το ριμπάουντ το πήρε ο Σμιθ ο οποίος όμως δεν είχε δει τον χρόνο και βγήκε εκτός ρακέτας, με τον ΛεΜπρόν να του φωνάζει να κάνει σουτ και τελικά το ματς έληξε ισόπαλο 107-107 και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Τελικά στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Καβαλίερς δεν εμφανίστηκαν σχεδόν ποτέ και όπως φάνηκε έμειναν στην τραγική επιλογή του Σμιθ να μην σουτάρει στο φινάλε. Έτσι, οι Ουόριορς έκαναν... περίπατο στην παράταση κι έφτασαν στο 1-0 με το τελικό 124-114.

Πρώτος σκόρερ για τους Καβαλίερς ήταν ο τρομερός και φοβερός ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος σημείωσε ρεκόρ καριέρας σε τελικούς με τους 51 πόντους (16/25δ., 3/7τρ., 10/11β.) που πέτυχε και πλέον κατέχει την πέμπτη καλύτερη επίδοση σε τελικούς, ενώ είχε 8 ριμπάουντ κι 8 ασίστ, με τον Λοβ να τον ακολουθεί με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για του νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρι με 29 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Ντουράντ με 26 πόντους και ο Τόμπσον με 24 πόντους.

Tα δωδεκάλεπτα: 29-30, 56-56, 84-78, 107-107, (Π) 124-114