«Σκούπα» με... «βομβαρδισμό» ο Παναθηναϊκός!

1919615 1

Την πρόκριση στους τελικούς της φετινής Basket League εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός αφού επικράτησε του ΠΑΟΚ και στο κλειστό της Πυλαίας με 88-72 με αποτέλεσμα να κάνει το 3-0 στη σειρά!

Ένα ημίχρονο με σκορ... 51-29 έφτανε και περίσσευε για τον Παναθηναϊκό να διορθώσει τα... κακώς κείμενα του πρώτου ημιχρόνου και να φτάσει σε μια εύκολη πρόκριση στους τελικούς και της Basket League! Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 88-72 του ΠΑΟΚ, έκαναν το 3-0 στη σειρά και πλέον είναι έτοιμοι να υπερασπιστούν τα κεκτημένα της προηγούμενης σεζόν.

Ο Νικ Καλάθης ήταν συγκλονιστικός σημειώνοντας νέο ρεκόρ καριέρας μετά από αυτό στα ριμπάουντ! Συγκεκριμένα σταμάτησε στους 27 πόντους, τους περισσότερους από οποιοδήποτε άλλο ματς για το πρωτάθλημα της Basket League, έχοντας 5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/5 βολές, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη.

Φυσικά την διαφορά έκαναν τα τρίποντα του Παναθηναϊκού, αφού οι «πράσινοι» είχαν 15/32 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα! Βέβαια το «μελανό» σημείο ήταν και πάλι οι βολές (9/20!!) ωστόσο χάρη στην άμυνα του β' ημιχρόνου, μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να... ξεχάσουν τους 43 πόντους που είχαν δεχθεί στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, όταν ο ΠΑΟΚ ήταν υπέρ του δέοντος ανταγωνιστικός!

Μάλιστα με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε και το ρεκόρ των περισσότερων νικών στην Basket League (σ.σ. του Ολυμπιακού από την σεζόν 2010-11) με 31 σερί ροζ φύλλα αγώνα!

Δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 3, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης, Καρράς 2, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1), Τζάκσον 14, Γκος 15 (3), Τζόουνς 9 (1).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς, Τζέιμς, Παππάς 13 (4), Γκιστ 11, Βουγιούκας, Λεκάβιτσιους 12 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 27 (5), Αντετοκούνμπο 11 (2), Μήτογλου.