Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός

olympiakos promtiteas

Ένας κεφάτος Ολυμπιακός, άνοιξε με εντυπωσιακό τρόπο την ημιτελική φάση των πλέι οφ και απέναντι στον Προμηθέα, η πρώτη νίκη στη σειρά ήρθε με εύκολο τρόπο (108-71).

Οι «ερυθρόλευκοι» που ξεπερνούν τους τραυματισμούς, έδειξαν να ξαναβρίσκουν τη χημεία τους και οι τρεις (το λιγότερο) αγώνες με την ομάδα της Πάτρας, θα βοηθήσουν ώστε να φανούν έτοιμοι στην τελική φάση.

Ο Ολυμπιακός μετά το ξεκίνημα του β΄ δεκάλεπτου, άρχισε να αυξάνει τη διαφορά, και όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, να καταθέτουν ενέργεια.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός, αλλά η απόδοση των γηπεδούχων έφτασε σε υψηλά στάνταρ και το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με αποτέλεσμα ο Μάκης Γιατράς να δίνει χρόνο συμμετοχής στους νεαρους παίκτες του.

Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν μπροστά σε λίγους φιλάθλους, τελείωσαν τον αγώνα με 29/42 δίποντα (13/17 στο α΄ μέρος), 13/24 τρίποντα (5/5 Στρέλνιεκς), 11/12 βολές, 37 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 12 κλεψίματα και 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα:22-14, 45-23, 75-54, 108-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 13 (1), Σπανούλης 9, Ρόμπερτς 8 (1), Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 8 (2), ΜακΛίν 8, Μιλουτίνοβ 7, Στρέλνιεκς 18 (5), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης 10 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2, Φαγιέ 16 (2), Σαλούστρος 3 (1), Πράδερ 16 (4), Έλις 4, Λίποβι 3 , Τουντζιαράκης 4 (1), Σκούφης, Γερομιχαλός 8, Δημάκος 10 (2), Χολ 2 , Μαντζούκας 3