Προμηθέας για... Champions League!

11 12

Μπορεί να έκανε τα εύκολα-δύσκολα στο Λαύριο ωστόσο ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε και εκτός έδρας με 79-77 με αποτέλεσα να κάνει το 2-0 στη σειρά και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Παράλληλα κλείδωσε και τη συμμετοχή στους ομίλους του νέου Champions League!

Ο Προμηθέας πιστοποίησε και με το παραπάνω τους λόγους για τους οποίους τερμάτισε στην 3η θέση της κανονικής περιόδου στην Basket League.

Ήταν καλύτερη ομάδα από το Λαύριο στη σειρά της α' φάσης και παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να κάνει δύο δύσκολες νίκες, κατάφερε να «σκουπίσει» τους αντιπάλους της, οι οποίοι είχαν σταθερή πορεία καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Βέβαια το τελικό 79-77 δεν αποτυπώνει στον απόλυτο βαθμό την εικόνα του αγώνα, αφού ο Προμηθέας ήταν το μεγάλο αφεντικό για 30 λεπτά έχοντας πάρει και διαφορά και στους 12 πόντους (55-43 στο 25') την οποία και διατήρησαν σε όλη την τρίτη περίοδο (51-61 και 56-65).

Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν, το Λαύριο επέστρεψε στο ματς, αλλά ο Μακένζι Μουρ ήταν ο... μοιραίος της ομάδας του στα τελευταία δευτερόλεπτα.

O Αμερικανός φόργουορντ αρχικά είχε 0/2 βολές με το σκορ στο 72-74 στα 32'' ενώ στην αμέσως επόμενη φάση και με 20'' να απομένουν για το τέλος, υπέπεσε σε βήματα! Οι προσπάθειες του Ζαμάλ Νίξον δεν στέφθηκαν με επιτυχία και έτσι και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη και μαζί και το εισιτήριο για τους ομίλους του επόμενου Champions League!

Για τους νικητές καλύτεροι ήταν οι Φαγιέ (19π., 8ρ.) και Λίποβι (18π., 8ρ., 6ασ.) ενώ για τους γηπεδούχους τρεις παίκτες είχαν περισσότερους από 20 πόντους (Ουίγκινς 25π., Μουρ 22π., Νίξον 21π.). Ουσιαστικά πέτυχαν τους 68 από τους 77 πόντους του Λαυρίου!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 32-44, 56-65, 77-79.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Νίξον 21 (2/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα σε 36'42''), Κακλαμανάκης 3 (1/5 σουτ), Μέιερ 3 (1), Ουίγκινς 25 (10/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 τάπες σε 37'28''), Μουρ 22 (8/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη σε 35'23''), Βεργίνης, Μεχίντι, Κουζέλογλου 3 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Νουάμου, Περράκης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Τουντζιαράκης 6 (7 ριμπάουντ), Γκίκας 4 (1/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φαγιέ 19 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Σαλούστρος 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 40'00''), Πράδερ 14 (2), Λίποβι 18 (6/14 σουτ, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γερομιχαλός 6 (3/10 σουτ), Δημάκος.