Η χαμένη ευκαιρία του Κόροιβου, η 3η θέση του Προμηθέα και η... επιστροφή του Κολοσσού!

1908847 1

Ο Κέβιν Λάνγκφορντ ήταν ο μοιραίος του Κόροιβου αφού αστόχησε σε δύο βολές στο τέλος του αγώνα με την Κύμη (62-60) και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Προμηθέας είναι και μαθηματικά 3ος μετά τη νίκη του απέναντι στο Λαύριο (98-87) ενώ ο Κολοσσός επέστρεψε στις νίκες κόντρα στα Τρίκαλα (86-59).

Ο Κόροιβος έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την ήττα του Πανιωνίου και να «κλειδώσει» τη παραμονή αλλά ο Λάνγκφορντ ήταν άστοχος στο «ζευγάρι» των βολών στο τέλος και ηττήθηκε στην Κύμη με 62-60.

Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα της Αμαλιάδας θα τα παίξει «όλα για όλα» την τελευταία αγωνιστική κόντρα στα Τρίκαλα εντός έδρας, όπου με νίκη θα παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική σεζόν.

Κάτι που θα μπορούσε να κάνει από την αναμέτρηση στην Κύμη, αλλά ο Κέβιν Λάνγκφορντ δεν ήταν ψύχραιμος ώστε να ισοφαρίσει με δύο βολές στα δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Έτσι, η Κύμη ήταν η ομάδα που επικράτησε με 62-60 και άρχισε ήδη να σκέφτεται τα playoffs. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να δώσουν... αξία στην φοβερή τους ανατροπή στην τελευταία περίοδο.

Συγκεκριμένα είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ με 53-41 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά με ένα φοβερό σερί 15-0 κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 56-53 και αν δώσουν άλλο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Κάρσον ήταν εκείνος που είχε αναλάβει δράση σε αυτό το διάστημα ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα της Κύμης κατάφερε να πάρει εκ νέου τα ηνία αφήνοντας στο «μηδέν» τον Κόροιβο το τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Το 57-60 ύστερα από το καλάθι του Σπυριδωνίδη στο 01:21 ήταν και οι τελευταίοι πόντοι των φιλοξενούμενων. Με τρίποντο ο Μακ Φάντεν έφερε το ματς στα ίσια, ο Πόσλι αστόχησε για τον Κόροιβο και ο Τζόουνς με layup στα 07'' έδωσε το προβάδισμα στην Κύμη (62-60) το οποίο έμελλε και να «σφραγίσει» τη νίκη της ομάδας του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 40-26, 53-41, 62-60

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 11 (2), Βίλιαλμσον 3 (1), ΜακΓκι 6 (6 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 10 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Γερομιχαλός, Τζόουνς 8, Γλυνιαδάκης 2, Κάιζερ 6, Μπάρλος 3, Σμιθ 7 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 4, Κάρσον 14 (1), Λάνγκφορντ, Σκουλίδας, Κεμπ 6, Πόσλεϊ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 9, Σπυριδωνίδης 4, Χάινς 11 (5 ριμπάουντ).

Προμηθέας - Λαύριο 98-87

Ο Προμηθέας επισφράγισε την εκπληκτική του πορεία τη φετινή σεζόν και με τη νίκη του απέναντι στο Λαύριο με 98-87 «κλείδωσε» οριστικά και αμετάκλητα την 3η θέση στην κανονική περίοδο.

Το «μαγικό» ταξίδι του Προμηθέα στην regular season της φετινής σεζόν ολοκληρώνεται με την κατάκτηση της 3ης θέσης!

Ουσιαστικά η ομάδα της Πάτρας κατέκτησε το... δικό της πρωτάθλημα αν αφήσει κάποιος εκτός τους δύο «αιώνιους» που είχαν «κλειδώσει» από καιρό την πρώτη δυάδα της βαθμολογίας.

Ήταν εκείνοι που τερμάτισαν πιο ψηλά απ' όλες τις υπόλοιπες ομάδες της Basket League με αποκορύφωμα τη νίκη τους απέναντι στο -επίσης ανεβασμένο- Λαύριο με 98-87.

Ο Κέισι Πράδερ ήταν ο καλύτερος των νικητών με 23 πόντους και 8/12 εντός παιδιάς, ενώ ο Νίκος Γκίκας συνέχισε τον... χαβά του σημειώνοντας ένα ακόμα double-double με 11 πόντους και 13 ασίστ!

Ο Προμηθέας έλεγχε απόλυτα το ματς, με το Λαύριο να προσπαθεί να κάνει την ανατροπή στην τελευταία περίοδο μειώνοντας σε 88-85 ένα λεπτό πριν από το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:27-18, 50-37, 70-58, 98-87.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Τουτζιαράκης 5, Γκίκας 11 (13 ασίστ, 6 λάθη), Φαγιέ 19 (3 τάπες), Σαλούστρος 10, Πράθερ 22 (8/12 σουτ, 5 κλεψίματα), Λίποβι 13 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γερομιχαλός, Δημάκος, Ελις 10, Μιλόσεβιτς 8.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Βεργίνης 6, Κουζέλογλου 5, Κακλαμανάκης 4, Γουίγκινς 11 (6 ριμπάουντ), Νουάμου 13, Παπαδημητρίου 2, Μεχίντι 6, Νίξον 7, Περράκης 3, Γιαννακόπουλος, Μέιερ 16 (7 ριμπάουντ), Μουρ 12 (9 ασίστ).

Τρίκαλα - Κολοσσός 59-86

Ο Κολοσσός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τις 14 Φεβρουαρίου, επικρατώντας των Τρικάλων με 59-86.

Η τελευταία νίκη του Κολοσσού στη regular season... χάνεται στις 14/2, όταν η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε του Κόροιβου με 86-71 στο Βενετόκλειο. Έκτοτε μεσολάβησαν οκτώ σερί ήττες για τους Ροδίτες που σήμερα επικράτησαν εύκολα των Τρικάλων  και θα διεκδικήσουν τη συμμετοχή τους στα playoffs στην τελευταία αγωνιστική με τον Άρη, εντός έδρας (13/5, 17:00).

Ο Αγγελάκος ανέβασε τη διαφορά στο +9 για τον Κολοσσό (10-19, 7'21") που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 14-22. Ο Χάρις σκόραρε για το 14-26, ο Καλογιαννίδης μείωσε σε 16-26 όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Παπαδάκης έκανε το 19-38 με 2/2 βολές στα 5'10" για το ημίχρονο.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε επιμέρους σκορ 27-17 στο β' δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 31-49, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις της πρώτης νίκης έπειτα από τις 14/2. Οι Ροδίτες συνέχισαν με το... γκάζι πατημένο στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ουέαρ διαμόρφωσε το +25 (42-67, 29'14") και ο Κολοσσός διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα, επικρατώντας με 59-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 31-49, 43-67, 59-86

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 6, Σλαφτσάκης 9 (2), Καραγιώργος, Τέγιτς, Μόρις 24 (2), Γιανναράς 3, Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης 10, Τάταρης 7 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (2), Σχίζας 4, Μπρέι, Ράιτ 13, Γιανγκ 12 (2), Ουέαρ 8 (2), Γεωργαλλής 7 (1), Μπίλης 9 (2), Αγγελάκος 6 (2), Σταμάτης 5 (1), Παπαδάκης 5 (1), Τσαλμπούρης 6