Δεν τον... πτόησαν οι απουσίες εντός και εκτός παρκέ!

1904550

Ο Ολυμπιακός με αρκετούς τραυματίες και χωρίς τον κόσμο του επικράτησε του ΠΑΟΚ με 96-77 έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Ιωάννη Παπαπέτρου (21π., 5ρ.).

Μετά τον αποκλεισμό από την Ζαλγκίρις, ο Ολυμπιακός έμοιαζε διψασμένος για μία νίκη την οποία και βρήκε με πειστική εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ για την 24η αγωνιστική! Έτσι έβαλαν «φρένο» στο εντυπωσιακό σερί επτά νικών του «Δικεφάλου» που είχε να χάσει από το ματς με την Κύμη και ήταν κατώτερος των προσδοκιών αφού έγινε εύκολη λεία.

Οι Πειριαώτες στην δεύτερη περίοδο αντέδρασαν και με πόντους από Μάντζαρη και Στρέλνιεκς βρέθηκε στο +18 (45-27, 15’), όμως ο Τσόχλας χάρη στην κακή άμυνα του Μπράουν φρόντισε να μειώσει για τους φιλοξενούμενους (45-33, 17’). Η άμυνα των παικτών του Σφαιρόπουλου επέστρεψε στα φυσιολογικά της επίπεδα και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 53-37.

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε πολύ πιο έτοιμος από τον αντίπαλό του και με σερί 9 αναπάντητών πόντων ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης (53-46, 24’). Ένα τρίποντο και φάουλ του Ουίλτζερ κι ένα καλάθι και φάουλ του ΜακΛιν, διαφοροποίησαν την κατάσταση με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στους 21 πόντους με καλάθι και φάουλ του Μάντζαρη (73-52, 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παπαπέτρου έκανε απίστευτα πράγματα και στις δύο πλευρές του παρκέ (16π. στην τελευταία περίοδο) και με συνεχόμενα δικά του καλάθια ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (89-64, 36’) για να έρθει η το άκουσμα της κόρνας της λήξης

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σε 21:06 είχε 21 πόντους (5/6δ., 3/3τρ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς τελείωσε με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Βοήθησαν αρκετά οι Ρόμπερτς 911π., 6ασ.) και Ουίλτζερ (11π.).

Τα δεκάλεπτα25-20, 53-37, 73-55, 96-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6, Σπανούλης 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 7 λάθη), Παπανικολάου 12 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 13 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ουΐλτζερ 10 (1), Μπράουν , Τολιόπουλος 2, Παπαπέτρου 21 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 13 (3), Μάντζαρης 7 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρη 4 .

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου):  Πέτεγουεϊ, Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 7 (1), Γκος 13 , Χρυσικόπουλος 1, Κρουμπάλι 13 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 6 (1), Τσόχλας 9 (1), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 4, Τζόουνς 9.