H Φενέρ το 1-0 με... Σλούκι Λουκ!

sluki

Με τον Κώστα Σλούκα να ηγείται και να σημειώνει double-double με 10 πόντους και 11 ασίστ, η Φενέρ επικράτησε της Μπασκόνια στην Πόλη με 82-73 και έκανε το 1-0 στη σειρά!

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final 4 στην κατάμεστη Ulker Sports Arena απέναντι στην Μπασκόνια που παρατάχθηκε χωρίς τον Τζέισον Γκρέιντζερ, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους στο ημίχρονο (43-26) και προσπάθησε να αντιδράσει όμως η Φενέρ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους. Σε ό,τι αφορά τον Κώστα Σλούκα, ο διεθνής γκαρντ τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 11 ασίστ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του.

Ο Μπραντ Ουαναμέικερ ηγήθηκε επιθετικά της Φενέρ με 16 πόντους, ο Κώστας Σλούκας είχε 10 πόντους και 11 ασίστ ενώ ο Γιαν Βέσελι κυριάρχησε στη ρακέτα με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι σούταραν 12/17 δίποντα και 6/11 τρίποντα στο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Φενέρ κράτησε διαφορά ασφαλείας (45-28, 21'52") όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, μείωσαν σε 57-46 με τον Τίμα ενώ ο Πουαριέ σκόραρε για το 65-52 στο 30'. Η Μπασκόνια έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 65-58 με τον Μπομπουά (10π.) όμως η Φενέρ ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-69, 38'39") κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 82-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 43-26, 65-52, 82-73.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 4 (6 ριμπάουντ), Μέλι 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ουάναμεϊκερ 16 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Νάναλι 13 (2), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 13 (8 ριμπάουντ), Κάλινιτς 4 (0/4 τρίποντα), Ντίξον, Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 8 (2).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 12 (1), Τίμα 5 (1), Βόιτμαν 2, Χουέρτας 6 (1), Μπομπουά 13 (6/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Τζάνινγκ 11 (3/5 τρίποντα), Ντιόπ 4, Πουαριέ 4, Σενγκέλια 16 (4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκαρίνο.