Ναι, αυτός ήταν Παναθηναϊκός!

4405658

Έπρεπε να περάσουν 85 μέρες για να καταφέρει ο Παναθηναϊκός να πανηγυρίσει μία εκτός έδρας νίκη στην EuroLeague! Οι «πράσινοι» αγνοούσαν επιδεικτικά τη λέξη «νίκη» μακριά από το ΟΑΚΑ με αποτέλεσμα να μετρούν πέντε σερί ήττες και να... απομακρυνθούν από τον στόχο του αβαντάζ!

Να, όμως, που αυτό έμελλε να αλλάξει στην Ανδαλουσία! Οι «πράσινοι» πάτησαν το πόδι στο γκάζι στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα με τη Μάλαγα, έπαιξαν το μπάσκετ που ξέρουν και μπορούν και έφτασαν στη νίκη με 90-79 η οποία τους κρατάει «ζωντανούς» στο κυνήγι της τετράδας και του πλεονεκτήματος έδρας.

Βέβαια παρουσιάστηκαν... διπρόσωποι και παραλίγο να έχουν «μια από τα ίδια» και στην ισπανική πόλη. Για 25 λεπτά ήταν ο... γνωστός Παναθηναϊκός των εκτός έδρας αγώνων, αλλά στα τελευταία 15 ήρθαν τα πάνω-κάτω.

Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν εκείνος που άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα με τα εύστοχα σουτ, ο Νικ Καλάθης εκείνος που έκανε τα πάντα «αγγίζοντας» και πάλι το triple double με 12 πόντους, 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Λούκας Λεκαβίτσιους το «κρυφό χαρτί» του Πασκουάλ για την μεγάλη ανατροπή!

Η Μάλαγα ήταν το αφεντικό του ματς και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας στείλει τον δείκτη του σκορ και στο +14 (48-34) εκμεταλλευόμενος την αδυναμία στην άμυνα. Παρόλα αυτά τίποτε δεν είχε τελειώσει. Με αντεπίθεση διαρκείας και τον Καλάθηνα... ανεβάζει στροφές, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 3 πόντους (55-52) και έδειχνε να επιστρέφει στο ματς. Ακόμα και έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +8 (60-52) τρία λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν, ενώ ο Πασκουάλ απέσυρε στον πάγκο τον Μάικ Τζέιμς και έριξε στο παρκέ τον Λούκας Λεκαβίτσιους. Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν η κίνηση... ματ! Με ένα σερί 16-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 68-60 και πήρε ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα, ενώ δεν... πτοήθηκε από την επιστροφή της Ουνικάχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα):  Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 7 (1),  Ντίαθ 6, Σάλιν 3 (1), Ντίεθ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 19 (2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Βατσίνσκι  3 (1), Μπρουκς 14 (1), Όγκουστιον 11 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σουάρεθ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ):  Σίνγκλετον 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρίβερς 24 (6/10 τρίποντα), Τζέιμς 10, Πέιν 2, Γκιστ 16 (6 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιος 10 (2), Γκάμπριελ 2, Όγκστ, Καλάθης 12 (8 ριμπάουντ, 11 σίστ), Αντετοκούνμπο 4.