«Φρένο» της Μπασκόνια στη Ζάλγκιρις, «διπλό» τετράδας η Χίμκι!

af

Η Μπασκόνια έκανε τη νίκη της ημέρας κερδίζοντας με 84-64 τη Ζάλγκιρις η οποία και έχασε έδαφος στο κυνήγι του πλεονεκτήματος. Αντίθετα η Χίμκι πέρασε από το Τελ Αβίβ, την ώρα που ο Τζέιμς Φελντέιν έκανε εκπληκτικό ματς απέναντι  στη Βαλένθια.

Μπασκόνια - Ζαλγκίρις 84-64

«Πλώρη» για τα playoffs έχει βάλει η Μπασκόνια (14-12), που επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις (15-11) με 84-64, για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μπασκόνια επέβαλλε από την αρχή του αγώνα το ρυθμό της, έχοντας μια διαφορά 8 πόντων (16-8, 6'), με τον Γκαρίνο να πετυχαίνει buzzer beater στη λήξη της πρώτης περιόδου (27-19, 10'). Μετά από 7 άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν (4-3) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο +13 (42-29, 18'), για να μειώσει η Ζαλγκίρις στο ημίχρονο (43-33, 20'). Τα τρίποντα έπεφταν... βροχή, με αποτέλεσμα οι μεν να έχουν 57.1% (8/14) και οι δε 75% (3/4).

Στην τρίτη περίοδο, η Μπασκόνια δεν άφησε την Ζαλγκίρις να πάρει... ανάσα. Με επιμέρους 24-12, οι γηπεδούχοι έφτασαν την διαφορά και στο +24 (67-43, 29'), μετά από σερί 16-0 (!), για να βάλει... φρένο στους Βάσκους ο Ουλάνοβας (67-45, 30'). Όλα είχαν πάρει το δρόμο τους, για να φτάσουν οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνεθ και στο +28 (82-54, 36'), για να γράψει ο Ουλάνοβας το τελικό 84-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 43-33, 67-45, 84-64

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 4 (10 ασίστ), Τίμα 7 (2), Βόιτμαν 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαλμάνις 2, Μπομπουά 2, Τζάνινγκ 12 (4/8 τρίποντα), Ντιόπ 2, Γκρέιντζερ 20 (5/7 τρίποντα), Πουαριέ 15 (5/8 δίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Γκαρίνο 8.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 6, Πάνγκος 12 (2), Τουπάν 9 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Ούντριχ, Γιανκούνας 2, Μασιούλις 3, Μιλάκνις 4, Μίτσιτς 11 (4 ασίστ), Ουάιτ 1, Καβαλιάουσκας 3, Βαλίνσκας 6, Ουλανόβας 7 (1).

Μακάμπι - Χίμκι 91-94

Η Χίμκι (15-11) πέρασε νικηφόρα από το Τελ Αβίβ, επικρατώντας με 91-94 της Μακάμπι (13-13) με κορυφαίο τον Άντονι Γκιλ! Σε περιπέτειες η «ομάδα του λαού»,

Ο Άλεξ Τάιους ανέβασε τη διαφορά στο +5 (13-8) για τη Μακάμπι όμως η Χίμκι απάντησε με σερί 9-0 και προηγήθηκε με το υπέρ της 13-17 με τον Άντερσον στα 2'17" για το τέλος της πρώτης περιόδου στο Τελ Αβίβ. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-21 για τους φιλοξενούμενους που είχαν, μεν, 1/8 σουτ πίσω από τα 6μ.75 όμως σούταραν με 72.7% στο δίποντο κόντρα στη Μακάμπι που κατέβασε 14 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Τα back2back τρίποντα του Μόνια έκαναν το 19-27 για τη Χίμκι ενώ ο Βιάλτσεφ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 25-36 στο 15'14"!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 39-44 έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Σβεντ (8π., 6ασ. 4ριμπ.), Βιάλτσεφ (7π.). Οι Ρώσοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ ως τα 41" για το τέλος της τρίτης περιόδου πριν ο ΝτεΣόν Τόμας διαμορφώνει το 66-65 με τρίποντο. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε αφού ο Τζάκσον έκανε το 86-86 στα 51" όμως ο Γκιλ πέτυχε μεγάλο τρίποντο και στη συνέχεια έκανε το 86-91 στα 17"! Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 91-94, φτάνοντας τους 24 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-44, 66-65, 91-94

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 16 (6 ριμπάουντ), Ρολ 7, Κέιν 13 (9 ριμπάουντ), Τάιους 10 (6 ριμπάουντ), ΝτιΜπαρτολομέο 2 (6 ριμπάουντ), Κόουλ 10, Μπόλντεν 4, Παρακχούσκι 4 (5 ριμπάουντ), Τζάκσον 25 (7 ασίστ).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 22 (12 ασίστ), Βιάλτσεφ 10, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 5 (5 ασίστ), Μόνια 6, Γκιλ 24 (7 ριμπάουντ), Τοντόροβιτς 6, Άντερσον 2, Τζένκινς 3, Τόμας 16 (7 ριμπάουντ).

Ερυθρός Αστέρας-Βαλένθια 106-90

Ο Ερυθρός Αστέρας.... σκόρπισε τη Βαλένθια με 106-90 και συνεχίζει να κυνηγά την Μακάμπι για να της πάρει την 8η θέση στη Euroleague. Κορυφαίος Φελντέιν με 30 πόντους.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε φορτσάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 30-23 χάρη στον Ντόμπριτς. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν άμεσα και πήραν προβάδισμα με τον Mαρτίνεθ να κάνει το 32-36. Οι Σέρβοι δεν έδειξαν να πτοούνται, καθώς με τον Ένις πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 50-48.

To ματς ήταν ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο, αφού ο Μπιέλιτσα έκανε το 62-61 στο 24'. O Φελντέιν συνέχισε να πληγώνει τους Ισπανούς, αφού σκόραρε για το 70-67 και έφτασε τους 17 πόντους. OΙ Σέρβοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Πέρο Άντιτς κατάφερε να ξεφύγει για 12 (79-67) στο 30'.

Το σύνολο του Αλιμπίγιεβιτς έκανε ότι ήθελε στην τελευταία περίοδο, με τον Ένις να σημειώνει το 94-74 στο 35'. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 11-15 και να διατηρούν ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 50-48, 79-67, 106-90.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 7 (1), Άντιτς 3 (1), Ντόμπριτς 6, Φελντέιν 30 (4/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 10/11 βολές), Γιάνκοβιτς 2, Ρότσεστι 17 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Όμιτς, Λεσόρ 16 (7 ριμπάουντ), Ένις 11 (3), Μπιέλιτσα 12 (1).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 7 (1), Πουέρτο 1, Γκαρσία 2, Αμπάλντε 8 (2), Ντούμπλιεβιτς 5, Βίβες, Μαρτίνεθ 22 (4), Πλάις 10, Ουίλιαμς 4, Σάστρε 16 (4/4 τρίποντα), Γκριν 16 (1), Ντόορνεκαμπ.

Μπάμπεργκ - Εφές 88-79

Η Μπάμπεργκ έφτασε τις 10 νίκες στην Euroleague καθώς επικράτησε της Αναντολού Εφές στη Γερμανία με 88-79. Μαθηματικά, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι διατηρεί ελπίδες πρόκρισης σε αντίθεση με την τουρκική ομάδα η οποία παίζει για την αξιοπρέπειά της.

Τα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καταστροφικά για την Εφές. Η Μπάμπεργκ άρχισε με επιμέρους σκορ 14-2 και ακούμπησε σε μαξιλαράκι 15 πόντων (58-43). Ένα 0-7 σερί της Εφές δεν αποτέλεσε τίποτε περισσότερο από… στιγμιαία αντίδραση καθώς η Μπάμπεργκ απάντησε με τον ίδιο τρόπο μετατρέποντας το 58-50(25’) σε 67-50 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

Ο Βλάντιμιρ Στίματς μετέτρεψε το παιχνίδι σε προσωπική υπόθεση στην τελευταία περίοδο αλλά οι δικοί του διαδοχικοί πόντοι… έπαιρναν απαντήσεις. Αρχικά από τους Λο, Χάκετ διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (77-67, 35’). Προς αυτήν την κατεύθυνση λειτούργησαν και δύο εύστοχα σουτ από τους Χίκμαν, Ράιτ στο τέλος της επίθεσης της Μπάμπεργκ (83-71, 37’). Με 0-6 σερί και τους ΜακΚόλουμ, Στίματς (σ. σ. σημείωσε 14 πόντους στην τελευταία περίοδο) να συνεχίζουν το… βιολί τους, η Εφές μείωσε σε 83-77, 80’’ πριν το τέλος, αλλά η Μπάμπεργκ είχε την ηρεμία για να διαχειριστεί την κατάσταση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 44-41, 69-55, 88-79.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπάνκι): Χάκετ 9, Χίκμαν 5, Ράιτ 15, Ζήσης 8 (5 ασίστ), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3, Μίτροβιτς 2, Λο 5, Ολίντε 3, Ρούμπιτ 14 (10 ριμπάουντ), Μούσλι 9, Ραντόσεβιτς 15 (6/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚόλουμ 21 (5/10 τρίποντα), Μπαλμπάι 2, Μπράουν 11, Μπατούκ 8, Μότουμ 4, Γουίμς 6 (6 ασίστ), Στίματς 18, Ντάγκλας 6, Ντάνστον 3.