Κορυφαίος ο Σλούκας στην Μαδρίτη

real fener sloukas

Εκτός από τη νίκη του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, σπουδαία ήταν και η εκτός έδρας επικράτηση της Φενέρμπαχτσε επί της Ρεάλ. Και ήταν σημαντική για τους πρωταθλητές Ευρώπης, δεδομένου ότι την ερχόμενη εβδομάδα παίζουν στο Κάουνας με τη Ζαλγκίρις.

Η εντός έδρας ήττα της Ρεάλ την έφερε σε δυσχερή θέση και μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο επόμενος αγώνας της με τον Παναθηναϊκό στην Μαδρίτη θα μοιάζει με τελικό.

Η νίκη του Ερυθρού Αστέρα, στέρησε πλέον τις ελπίδες για την όγδοη θέση.

ΡΕΑΛ – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 83-86

Με επίδοση 13/20 τρίποντα και με έναν εκπληκτικό Κώστα Σλούκα στο β΄ ημίχρονο, η Φενέρμπαχτσε πήρε στην Μαδρίτη τη ρεβάνς αλλά και τη διαφορά της ήττα του α΄ γύρου από τη Ρεάλ (86-83).

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ομάδας του Ομπράντοβιτς με 14-2, βρήκε την αντίδραση των γηπεδούχων, που τους έφερε προηγούμενους στο ημίχρονο με 45-40.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο β΄ μέρος, αλλά η άνοδος του Σλούκα που στο διάστημα αυτό πέτυχε 20 πόντους, έκαμψε την αντίσταση της Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-40, 65-68, 83-86

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ(Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 9 (1), Φερνάντεθ 9 (2), Ντόντσιτς 14 (1), Ρέγιες 7, Καμπάτσο 11 (1), Αγιόν 9, Γιούστα, Κάρολ 15 (2), Ταβάρες 1, Τέιλορ 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι 5, Ουάναμέικερ 2, Σλούκας 20 (4), Νάναλι 16 (4), Γκούντουριτς 3 (1), Βέσελι 2, Κάλινιτς 7 (1), Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου 5, Ντατόμε 17 (2)

ΕΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ – ΜΑΛΑΓΑ 80-76

Την τρίτη νίκη στους τελευταίους οκτώ αγώνες της πέτυχε ο Ερ. Αστέρας και ισοβαθμεί στη δέκατη θέση με τη Μάλαγα, που αν κέρδιζε στο Βελιγράδι θα διατηρούσε ελπίδες για την όγδοη θέση, μετά την ήττα της Μακάμπι.

Ο Ερ. Αστέρας ήταν καλύτερος και τελείωσε τον αγώνα με καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (18/38) και τρίποντα (10/27), με 19 ασίστ και με μόλις τέσσερα λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 40-37, 62-52, 80-76

ΕΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Νταβίντοβατς 9 (1), Λάζιτς 10 (2), Άντιτς, Ντόμπριτς, Φελντέιν 11 (3), Γιάνκοβιτς 5, Ροτσέστι 21 (3), Όμιτς, Λεσόρ 5, Ενις 6, Μπιέλιτσα 13 (1)

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Οκούο 1, ΜακΚάλουμ 9, Σολουάντε 5 (1), Ντίαζ 5, Σαλίν 7 (1), Ντίεθ 1, Μιλοσάβλιεβιτς 12, Σερμαντίνι 2, Βαζίνσκι 13 (1), Μπρουκς 12, Ογκαστιν 8, Σουάρεθ 4.