Στην παράταση ο Αμύντας μέσα στο Δαϊς!

αμυντασ

Ο Αμύντας έκανε ένα ακόμα βήμα για να μπει στα playoffs της φετινής Α2 κατηγορίας αφού κατάφερε να περάσει και από την έδρα του Δούκα κερδίζοντας τους γηπεδούχους με 86-82 στην παράταση (κ.α. 77-77).

Αν και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (42-36) κατάφερε να... ανακάμψει και να γυρίσει το ματς. Μάλιστα θα μπορούσε να το «καθαρίσει» από την κανονική διάρκεια, αλλά ο Αλέξης Κυρίτσης με 2/2 βολές έστειλε το παιχνίδι και στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι εκεί πήραν και πάλι προβάδισμα τεσσάρων πόντων, αλλά Διαμαντόπουλος, Βαρδιάνος και Κουκουνιάς με συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να γυρίσουν εκ νέου το παιχνίδι και να δώσουν… αέρα στον Αμύντα, φτάνοντας έτσι στο «διπλό».

ΔΟΥΚΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ  82-86 (77-77 κ.α.)

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-36, 54-55, 77-77, 82-86

ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Τόζιος 12 (3τρ., 11ρ.), Παναγιωταράς 4 (4ασ.), Ψαρρας, Δουβλης, Ιωάννου 9, Τσιότρας 16 (2τρ., 5ασ.) Κωστόπουλος, Μαστόρος 3, Κουκουλάς 9, Ντιφαντής, Κυρίτσης 29 (1 τρ., 4ασ.), Σακελλαρίου.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 16 (1τρ., 7ασ.), Πίνης 3 (1), Τοπαλλι 4, Διαμαντόπουλος 15 (2), Βογιατζής 2, Βαρδιάνος 9 (3), Κερασοβίτης 8 (1), Κουκουνιάς 15 (1) Μανσαράι 2, Μπάρμπας 3 (1), Κάλδης, Καμπούρης 9.