Τέλος η Ευρώπη για τον Άρη

avelino aris maras

Μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση των αγωνιστικών υποχρεώσεων στους ομίλους του “Champions League”, ο Άρης αποκλείστηκε από την επόμενη φάση, μετά την ήττα του στην Ιταλία από την Αβελίνο (79-66). Έτσι ο τελευταίος αγώνας με την Οστάνδη στη Θεσσαλονίκη, δεν έχει κανένα ενδιαφέρον.

Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν για το καλύτερο, αλλά μετά το πρώτο παραγωγικό δεκάλεπτο, είχαν ένα άσχημο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 10-0, το μετέτρεψαν σε 20-4 και η περίοδος αυτή τελείωσε με 22-8. Το δεκάλεπτο αυτό, όπως και το τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, όταν το 55-50 μετατράπηκε σε 63-50, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Άλλη μία φορά η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους το τελευταίο δεκάλεπτο (65-60 στο 33΄20΄΄), αλλά δέχτηκε 4 τρίποντα και η διαφορά ξαναπήγε σε διψήφια διαφορά.

Η παρουσία του αθλητικού  Εντιαγιέ (11 π., 11 ριμπ., 4 κοψίματα) δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα στην επίθεση του Άρη, αφού ο Σενεγαλέζος κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και αλλοίωνε τα περισσότερα σουτ.

Ο Μάρας ήταν εντυπωσιακός στο α΄ ημίχρονο και στο β΄ οι Ντούβιερ, Προύιτ, Μποχωρίοδης,  έδωσαν λύσεις επιθετικά.

Η Αβελίνο που πέτυχε μεγάλα καλάθια, όταν ο Άρης προσπαθούσε να γυρίσει το παιχνίδι, υπερτέρησε στα ριμπάουντ (46  έναντι 30), ενώ είχε 17/34 δίποντα, 12/29 τρίποντα. Από την άλλη, ο Άρης είχε 13/40 δίποντα και 11/24 τρίποντα, με 16 ασίς, 7 κλεψίματα και 9 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 43-33, 63-50, 79-66

ΑΒΕΛΙΝΟ (Σακριπάντι): Γουέλς 11 (11), Φιτιπάλντο 4 (1), Λίουνεν 7, Σκραμπ 5 (1), Φιλόι 12 (4), Ντ' Ερκολέ 12 (4), Ριτς 13 (1) , Φεσένκο 4, Εντιαγιέ 11, Παρλάτο.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης):  Μάρας 19 (4), Μποχωρίδης 11 (3), Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 2 Πουλιανίτης Χρηστίδης, Μούρτος, 2 Αθηναίου, Προύιτ 11 (1), Ντούβιερ 12 (2), Μπελ 9 (1).