Ξέσπασε με Ρίβερς, πόνεσε με Καλάθη

rivers kalathis

Όσο ο Παναθηναϊκός θα έχει τέτοια  υψηλά ποσοστά στο τρίποντο, θα μπορεί να ξεπερνά οποιαδήποτε δυσκολία. Και από τη στιγμή που ο Ρίβερς πήρε το όπλο του και άρχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75, η εικόνα άλλαξε άρδην για τους «πράσινους», που διαφύλαξαν το αήττητό στο ΟΑΚΑ, με την νίκη επί της Αρμάνι (80-72).

Η 8η νίκη όμως επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Νικ Καλάθη που αποχώρησε με πόνους στον δεξί ώμο και μέχρι να γίνουν γνωστές οι πρώτες εκτιμήσεις της σοβαρότητας της κατάστασης, η αγωνία έχει κυριεύσει τους πρωταθλητές, Μετά  τις πρώτες εξετάσεις, διαπιστώθηκε ότι ο διεθνής παίκτης έχει υποστεί  κάκωση α΄ βαθμού και δεν θα απαιτηθεί πολύς χρόνος για την αποθεραπεία. Τη Δευτέρα θα υπολογιστεί ασφαλέστερα το διάστημα που θα μείνει μακριά από τις υποχρεώσεις της ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός στον αγώνα με την ουραγό Ιταλική ομάδα, παρουσίασε δύο πρόσωπα. Ήταν κακός αμυντικά και επιθετικά στο α΄ ημίχρονο, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στην Αρμάνι να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα.
Τα γρήγορα φάουλ του Γκιστ και του Βουγιούκα, διαμόρφωσαν τα σχέδια του Πασκουάλ. Το -9 της πρώτης περιόδου (14-23),  αλλά και το -13 (24-37)  στο 15΄ «ψαλλιδίστηκαν» με το σερί του Ρίβερς στα τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός ευστόχησε πέντε φορές και ο Παναθηναϊκός στο διάστημα αυτό είχε 6/7 τρίποντα, με τον Παππά να ακολουθεί τον Ρίβερς στο σκοράρισμα.

Όταν οι «πράσινοι» αποφάσισαν να δώσουν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα και στο χορό των τρίποντων να προστίθενται οι Γκιστ Λοτζέσκι, Καλάθης Σίνγκλετον, έτρεξαν αρχικά ένα 10-0, πήραν το προβάδισμα (49-43) στο 22΄. Η Αρμάνι ισοφάρισε με τρίποντο του Καλνιέτις (51-51), αλλά η αποβολή του Θίοντορ με δύο αντιαθλητικά φάουλ, έπαιξε ρόλο στη συνέχεια. Με την απουσία του Αμερικανού και την εν γένει νευρικότητα της Ιταλικής ομάδας, ο Παναθηναϊκός διαμόρφωσε το σκορ σε 62-53.

Ο τραυματισμός του Καλάθη, μούδιασε προς στιγμή τους «πράσινους»,  αλλά ο «καυτός» Ρίβερς πρωτοστάτησε στην τελευταία περίοδο και με τον Λεκαβίτσιους να προσπαθεί με επιτυχία στο κομμάτι της δημιουργίας. Κι όταν ο Λοτζέσκι εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (77-64), ο Παναθηναϊκός είχε 15/25 τρίποντα (τελείωσε με 15/28). Ήταν πιο εύστοχος από τα 6.75, παρά στις προσπάθειες για δίποντο (13/27). Εύσημό τους και οι 24 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-41, 64-57, 80-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (2), Ρίβερς 20 (6), Παππάς 8 (1), Γκιστ 11, Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 5 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 9 (12 ασίστ), Αντετοκούνμπο 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 7 (1), Μίτσοφ 13, Καλνιέτις 7 (1), Ταρτσέφσκ 9, Τσιντσαρίνι 7, Εμπαγιέ 2, Θίοντορ 9 (1), Τζέφερσον 2, Μπερτάνς, Τζέρελς 5 (1), Γκουντάιτις 11.