Ο Λίνος απέτρεψε την ανατροπή

paok aris

Άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό του από το κύπελλο πήρε ο ΠΑΟΚ, νικώντας στην Πυλαία τον Άρη με 63-57, σ’  έναν αγώνα που οι άμυνες έπαιξαν πρωτεύοντα λόγο.

Παρότι το ντέρμπι είχε φτωχό σκορ, το φινάλε ήταν συναρπαστικό, με εντυπωσιακές διακυμάνσεις στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστικό ρόλο τους Έλληνες παίκτες (Μαργαρίτης, Κόνιαρης, Χρυσικόπουλος, Κόχλας και Αθηναίου, Φλιώνη, Πουλιανίτη, Τσαϊρέλη).

Μετά το αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο (31-31), ο ΠΑΟΚ ήταν επιβλητικός στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε μία διαφορά 15 πόντων με ένα επιμέρους 23-8. Η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση και για εφτά λεπτά στην τέταρτη περίοδο άφησε άποντο τον ΠΑΟΚ και με ένα 14-0, γύρισε το παιχνίδι (54-53).

Ένα λάθος του Βασιλόπουλου κάτω από το αντίπαλο καλάθι, απαντήθηκε με τρίποντο του Χρυσικόπουλου, που έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57