Μεγάλες νίκες για Εφές, Ζαλγκίρις, Μπασκόνια

errick mccollum

Τα αποτελέσματα που σημειώνονται στην ευρωλίγκα, αποδεικνύουν ότι φαβορί και αδύνατες ομάδες δεν υπάρχουν. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και να δούμε τι έγινε στους πρώτους αγώνες της 7ης αγωνιστικής.

Η Μπασκόνια που ξεκίνησε άσχημα, δείχνει άλλο πρόσωπο τελευταία με αποκορύφωμα τη σαρωτική νίκη της επί της Ρεάλ (105-75), που γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στην ευρωλίγκα και την τέταρτη κατά σειρά, αν υπολογιστεί και ήττα της από την Μπαρτσελόνα την Κυριακή για το Ισπανικό πρωτάθλημα.

Ήταν η δεύτερη νίκη των Βάσκων στη διοργάνωση και μάλιστα εμφατική από το ξεκίνημα του αγώνα. Στο έβδομο κιόλα λεπτό ήταν μπροστά με 27-5 και παρέσυρε στο ρυθμό της τη «βασίλισσα». Στην πρώτη περίοδο η Μπασκόνια πέτυχε 36 πόντους και 64 στο ημίχρονο.

Τελείωσε τον αγώνα με 12/28 τρίποντα, 21 ασίστ και υπέπεσε μόνο σε 5 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 36-17, 64-44, 88-63, 105-75

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 3 (1), Τίμα 10 (2), Βόιτμαν 2, Μαλμάνις 8, Χουέρτας 13 (1), Μπουμπουά 15 (3), Τσάνινγκ 11 (2), Ντιοπ 8, Γκρέιντζερ 12 (2), Πουαριέ 8, Σενγκέλια 7, ΜακΡέι 8 (1)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3, Ραντλ 2, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 9 (3), Ντόντσιτς 18 (2), Ματσιούλις 4, Ρέγιες 3, Καμπάτσο 3 (1), Κάρολ 7 (1), Ταβάρες 10, Τόμκινς 6, Τέιλορ 6 (1)

Η Ζαλγκίρις του Σάρας Γιασικεβίτσιους κερδίζει πλέον και εκτός έδρας, αφού μετά τη νίκη της στο Μιλάνο, επικράτησε και στη Μάλαγα με 85-83, ύστερα από παράταση.

Η Λιθουανική ομάδα παρότι πήρε μία διαφορά 20 πόντων, ισοφαρίστηκε στην εκπνοή της κανονικής περιόδου από τον Ρέι ΜακΚάλουμ και στην παράταση πήρε τη νίκη με σουτ σε νεκρό χρόνο του Ουλάνοβας, από επαναφορά της μπάλας και ενώ απέμενε 1,9 για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-41, 48-59, 72-72 (κ.α.), 83-85

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 19 (1), Ντίαθ, Σαλίν 6, Ντίεθ 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 8, Σερμαντίνι 3, Βαζίνσκι 7 (1), Μπρουκς 16 (1), Όγκαστιν 8, Σουάρεθ 9, Μούσλι 4

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 7, Μποστ 4, Πάνγκος 21 (5), Τουπάν 4, Γιανκούνας 4, Σαγιους, Μιλάκνις 13 (2), Μίτσιτς 4, Γουάιτ 10 (1), Καβαλιάουσκας 5, Βαλίνσκας 3, Ουλάνοβας 10

Πριν από το κρεσέντο του Μάρκους Ντένμον στον αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Χίμκι, ένας άλλος Αμερικανός και γνώριμός στο ελληνικό μπάσκετ από τη θητεία του στον Πανιώνιο και τον Απόλλωνα Πάτρας, ο Έρικ ΜακΚόλουμ (φωτό, «βομβάρδιζε» στο Τελ Αβίβ.  Με 31 πόντους και 8/10 τρίποντα, οδήγησε την Ανατολού Εφές σε μεγάλη νίκη επί της Μακάμπι (92-72). Δεύτερη επιτυχία για την Τούρκικη ομάδα και μάλιστα απέναντι σε μία Μακάμπι που έδειχνε δυνατή.

Η Εφες κυριάρχησε στα ριμπάουντ (42 έναντι 28) και είχε 14/25 τρίποντα, έναντι 6/19.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-47, 61-67, 72-92

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 10 (1), Ρολ 7 (1), Κέιν 5 (1), Τάιους 10, Ντι Μπαρτολομέο, Κόεν, Σεγκέβ 2, Κόουλ 6, Μπόλντεν 12 ( 1.), Παραχούτσκι, Ζούσμαν, Τζάκσον 20 (2).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο 10 (2), ΜακΚόλουμ 31 (8), Μπατούκ, Μότουμ 6, Άνταμς 7 (1), Στίματς 15 (13 ριμπάουντ), Μούριτς 2, Ντάνστον 10, Σιμόν 11 (1).