Μέλι "διπλό" στη Μόσχα και το πανόραμα της 8ης ημέρας

fener panhgyrismoi mellis

Η εβδομάδα στην ευρωλίγκα έκλεισε με τον ιδανικότερο τρόπο για τις ελληνικές ομάδες. Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός πέτυχαν δύο νίκες εντός 48 ωρών, κάτι που κατάφεραν άλλες τρεις ομάδες.

Οι Ισπανικές Ρεάλ και Μπασκόνια και η Αρμάνι Μιλάνο. Απογοητευτική ήταν η εβδομάδα για τη Χίμκι, τη Βαλένθια, τη Μάλαγα και τον Ερ. Αστέρα που γνώρισαν διπλές ήττες.

Το μεγάλο παιχνίδι της 8ης ημέρας έγινε στην Μόσχα, όπου η Φενερμπαχτσέ μετά την ήττα της από τον Ολυμπιακό, έπαιξε πάλι παράταση, αλλά αυτή τη φορά νίκησε στην Μόσχα την ΤΣΣΚΑ, σε αγώνα καρμπόν με πέρυσι.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τη νίκη με ένα «φόλοου» του Μέλι, ύστερα από άστοχο σουτ για τρίποντο του Ουαναμέικερ στην εκπνοή της παράτασης. Ο τελευταίος είχε χάσει και μία βολή στην κανονική διάρκεια, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς προηγήθηκε και με 18 πόντους στο 15΄(39-21), αλλά ακολούθησε ένα 11-0 της ΤΣΣΚΑ και έκλεισε το ημίχρονο με -5 (41-46).

Η αντίδραση της ομάδας του Ιτούδη με επικεφαλής τους Ροντρίγκεθ, Χάινς, συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε σ’  αυτή με προβάδισμα.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη στην τελευταία περίοδο, με αποκορύφωμα το «τετράποντο» του Ροντρίγκεθ, που έφερε μπροστά την ΤΣΣΚΑ 15΄΄ πριν από τη λήξη (83-82), για να ισοφαρίσει με μία βολή ο Ουαναμέικερ.

Ο Γιαν Βέσελι ήταν ο κορυφαίος της Φενέρ, σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους, ενώ πρωταγωνιστικό ρόλο είχε και ο Κώστας Σλούκας.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 41-46, 63-61, 83-83κ.α., 93-95.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 , Αντόνοβ 3, Ροντρίγκεθ 20 (4), Βοροντσέβιτς 2, Κλάιμπερν 10, Χίγκινς 17, Χριάπα 2, Κουρμπάνοβ, Χάινς 17, Χάντερ 4

.ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 7, Μέλι 11, Μαχμούτογλου, Γουόναμεϊκερ 13, Σλούκας 10 (9 ασίστ), Νάναλι 6, Γκούντουριτς 7, Βέσελι 31, Ντατόμε 10.

Η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα της στη Γερμανία από την Μπάμπεργκ νίκησε εύκολα τη Βαλένθια (89-71), στηριζόμενη στα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας της.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-32, 71-56, 89-71

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 12, Ρίμπας 11 (1), Πρέσεϊ 7 (1), Χάνγκα 3 (1), Ερτέλ 8, Οριόλα 14 (2), Σάντερς 8, Κόπονεν 6 (2), Τόμιτς 7, Μοερμάν 13 (3).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 10 (1), Βαν Ρόσομ 7 (1), Ρούντεζ 7 (2), Ντούμπλιεβιτς 6, Βίβες 8 (1), Μαρτίνεθ, Σαν Εμετέριο , Πλάις 13, Σάστρε 7 (1), Γκριν 10 (2), Ντόορνεκαμπ 3 (1).

Η Αρμάνι, προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού, πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, απέναντι στην Μπάμπεργκ, που διεκδίκησε με αξιώσεις το «διπλό». Η ομάδα του Τρινκιέρι βρέθηκε μπροστά με 11 πόντους στο στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και από το σημείο αυτό ξεκίνησε η αντίδραση της Αρμάνι που μετέτρεψε σε διάστημα πέντε λεπτών το 46-57 σε 65-57. Ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο για τους γηπεδούχους, που συνοδεύτηκε με ένα 19-0.

Ο Σάντρο Πιανιτζάνι χωρίς τον τραυματία Γκάουντλουκ που θα μείνει για δύο μήνες εκτός γηπέδων, είχε ξανά για πρωταγωνιστή τον Κέρτις Τζέρελς.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-35, 43-51, 71-62

.ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Μίτσοφ, Πάσκολο 6, Καλνιέτις 10 (2), Ταρτσέφσκι 12, Τσιντσιαρίνι 5, Εμπαγιέ 8 (1), Θίοντορ 7, Μπερτάνς, Τζέρελς 12 (3), Γκουντάιτις 11.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χίκμαν 3, Ράιτ  12, Ζήσης 7, Νίκολιτς 11 (3), Στάιγκερ, Μίτροβιτς 2, Λο 5, Ρούμπιτ 9, Ραντόσεβιτς 6, Τέιλορ 7 (1).