Όταν αντέδρασε η ΑΕΚ ήταν αργά...

aek estoyntiantes

Η ΑΕΚ αδίκησε τον εαυτό της στο ξεκίνημα του Basketball Champions League και πλήρωσε το κακό της α΄ ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα στο ΟΑΚΑ από την Εστουντιάντες (79-87).

Το γεγονός ότι η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν αναγκασμένη να κυνηγάει συνέχεια τους Ισπανούς στο σκορ, της αφαίρεσε και τις δυνάμεις για την ολική ανατροπή, όταν «ψαλλίδισε» μία διαφορά 19 πόντων.

Αυτό το α΄ δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για τη συνέχεια, αφού η Εστουντιάντες μόλις στο 9ο λεπτό ήταν μπροστά με 19 πόντους διαφορά (31-12) και ήταν σε θέση να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα.

Η ανάκαμψη της ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο, με την πιεστική της άμυνα, σκόρπισε ελπίδες για να γυρίσει το παιχνίδι, όταν έφτασε σε απόσταση αναπνοής (66-65). Όμως η Εστουντιάντες αντέδρασε με ψυχραιμία άμεσα και κορυφαίο τον Λάντσμπεργκερ, έφτασε δίκαια στη νίκη.
Η ΑΕΚ είχε 16 λάθη, 10 ασίστ, έναντι 13-21 της ισπανικής ομάδας. Ο Τζέιμς ήταν ο καλύτερος παίκτης των "κίτρινων" και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ξανθόπουλος, Σάκοτα. Στα ρηχά, Ελονού, Σι.

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 38-48, 55-65, 79-87

AEK (Μανωλόπουλος): Ελόνου 3, Τζέιμς 21 (2), Γκριν 9 (1), Ξανθόπουλος 13 (1), Σάκοτα 16 (1), Τσαλμπούρης, Άτιτς 8, Μπάρλοου, Μωραϊτης, Μαυροειδης 5, Σι 4.

ΕΣΤΟΥΝΤΙΑΝΤΕΣ (Μαλντονάδο): Τσβέτκοβιτς 9 (1), Χάκανσον, Μπριζουέλα, Βισέντο 5 (1), Κουκ 11 (2), Σούτον 2, Λάντεσμπεργκ 28 (3), Μπράουν 24 (2), Κάρεν-Μέντλεϊ 2, Αρτεάγκα 6.