Πρεμιέρα με έκπληξη από Προμηθέα και θρίλερ στη Ρόδο

promitheas
Με μία μεγάλη έκπληξη άρχισε το πρωτάθλημα της Α1 και ο Προμηθέας είναι αυτός κέρδισε τις εντυπώσεις, στην πρώτη δόση της πρεμιέρας με τους τρεις αγώνες.

Η ομάδα της Πάτρας άλωσε την Πυλαία (79-73) και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να μετριάσει τις εντυπώσεις του από την ήττα που γνώρισε στο Κύπελλο με αντίπαλο τον Άρη.\

Μάλιστα ο Προμηθέας έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 21 πόντους διαφορά (25΄57-36), εκμεταλλευόμενος ένα νεκρό διάστημα οκτώ λεπτών των γηπεδούχων. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι και με ένα επιμέρους 27-5 πέρασε μπροστά (63-62). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε το «μομέντουμ», πάλι ένα εφτάλεπτο επιθετικό μπακ άουτ από την καλή άμυνα του Προμηθέα, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν το πάνω χέρι και με ψυχραιμία να πάρουν μία παλληκαρήσια νίκη.

Από την ομάδα του Μάκη Γιατρά, κορυφαίοι ήταν οι Λίποβι, Σαλούστρος, Φαγιέ, Έβανς, ενώ από τον ΠΑΟΚ η απουσία του Κόνιαρη και το πρόβλημα με τον Ντίλαρντ, επηρέασαν αγωνιστικά και χαρακτηριστικό είναι ότι ο νεοαποκτηθέντας Κατσίβελης έπαιξε 35΄προκειμένου να καλύψει το κομμάτι της δημιουργίας.

Τα δεκάλεπτα:: 17-23, 26-42, 59-62, 73-79

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 17, Χρυσικόπουλος, Ζάρας 11 (1), Τζόουνς 19 (3), Κατσίβελης 9 (1), Ντίλαρντ, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 1, Τρις 12.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τουντζιαράκης, Γκίκας 7 (1), Φαγιέ 18 (4), Ρέλεφορντ 11 (2), Μιλόσεβιτς 2, Λίποβι 15 (1), Έβανς 11, Δημάκος, Σαλούστρος 15 (1).

Στη Ρόδο, ο Κολοσσός καρδιοχτύπησε με αντίπαλο το Ρέθυμνο και τελικά πήρε τη νίκη (64-63), την οποία κάλλιστα θα μπορούσε να είχε αποσπάσει και η Κρητική ομάδα, σε ένα αμφίρροπο αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.Τ

ο Ρέθυμνο ήταν καλύτερο στο α΄ ημίχρονο και άντεξε στην αντίδραση των γηπεδούχων, αστοχώντας μάλιστα  στα τελευταία δευτερόλεπτα σε δύο προσπάθειες για τρίποντο με τους Χριστοδούλου, Μέντλοκ.
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 32-35, 55-49, 64-63

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 15 (1), Χάρις 12 (2), Τζόουνς 10, Σχίζας 6, Πρόστραν 3 (1), Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης 5, Παπαδάκης, Ράιτ 10, Γεωργαλλής.

ΡΕΘΥΜΝΟ(Βετούλας):  Ντάνιελς 8 (2), Γκούντγουιν 9 (1), Χριστοδούλου 4, Μούντι 13 (2), Γιαννόπουλος 13 (4), Μέντλοκ 9 (2), Κώττας 3, Ρόμπερτσον 4,

Το μουδιασμένο ξεκίνημα της ΑΕΚ με 1/10 προσπάθειες, το προβάδισμα των Τρικάλων με 14-6, καθώς και ο τραυματισμός του Γιαννούλη Λαρεντζάκη μόλις στο δεύτερο λεπτό (διάστρεμμα), ξεπεράστηκαν γρήγορα για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο ΟΑΚΑ και η νίκη ήρθε με εύκολο τρόπο (91-72).

Η ΑΕΚ με 13/25 τρίποντα και τους Σάκοτα, Μαυροειδή, σε καλή μέρα, από το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε να αυξάνει τη διαφορά και να δίνεται χρόνος συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-27, 63-48, 91-72

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 10, Τζέιμς 3, Γκριν 13 (3), Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 16 (4), Τσαλμπούρης 2, Λαρεντζάκης 1, Μπάρλοου 7 (1), Μωραΐτης 8 (2), Μαυροειδής 15, Σι 9 (1), Ατιτς 3.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 13 (2), Λούντζης 7 (1), Σλαφτσάκης 4, Ρος 5 (1), Καραγιώργος, Χέιλ 2, Φέισι 4, Τέγιτς 4, Καλογιαννίδης 3 (1), Σκουλούδης 2, Μάρεϊ 25 (4), Τάταρης 3 (1).