Προβλημάτισε ο Άρης απέναντι στην Τόφας!

aris

Ο Άρης γνώρισε βαριά ήττα από την Τόφας στην Προύσα με 82-65, εμφανίζοντας αρκετές αδυναμίες. Ξεχώρισε ο  Γιάννης Αθηναίου με 21 πόντους (6/10 τρίπ.).

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη παρουσίασε δύο αγωνιστικά πρόσωπα, καθώς ήταν κάκιστη για τρία δεκάλεπτα και καλή στην τελευταία περίοδο.

Ανέτοιμος με σοβαρό πρόβλημα... επικοινωνίας εμφανίστηκε ο Άρης στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι «κίτρινοι» έκαναν εύκολα το λάθος, αδυνατούσαν να βγάλουν σύστημα στην επίθεση με συνέπεια να είναι πίσω στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού (2-14, 4’). Γνωρίζοντας ότι η ελληνική ομάδα αγωνίζεται χωρίς τους βασικούς παίκτες της φροντ λάιν, η Τόφας χτύπησε μέσα στη ρακέτα κυρίως, όμως, αξιοποίησε τα λάθη της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη, παίρνοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και φθάνοντας στο 12-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ίδιο σενάριο περιλάμβανε και η 2η περίοδος. Ο Άρης παρέμεινε δυσλειτουργικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, αρκετές φορές μάλιστα κινδύνεψε να του μείνει η μπάλα στα χέρια, με συνέπεια την αύξηση της διαφοράς (19-37, 16’), η οποία μάλιστα έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (24-48)!

Ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η δημιουργία και η εκτέλεση στην επίθεση παρέμειναν οι σταθεροί… συνοδοιπόροι του. Ως εκ τούτου, η διαφορά έφτασε στο +30 (32-62, 27’). Εκεί η ομάδα του Γιαννάκη πίεσε περισσότερο στην άμυνα, δίχως, όμως, να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα, καθώς παρέμεινε πολύ μακριά από την Τόφας (40-66, 30’).

Ο Έλληνας προπονητής χρησιμοποίησε άμυνα ζώνης στην τελευταία περίοδο κι είδε την ομάδα του να είναι πιο αποτελεσματική, ενώ στην επίθεση τα τρίποντα του Γιάννη Αθηναίου μείωσαν τη διαφορά στο -17 (57-74) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Σε αυτά τα επίπεδα κινήθηκε η διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 12-26, 24-48, 40-66, 65-82.

Άρης: Βον 9(1), Φλιώνης 5(1), Τσαϊρέλης 6, Πουλιανίτης 3(1), Δίπαλρος 3(1), Χρηστίδης 2, Μούρτος 4, Αθηναίου 21(6), Μοράντ 4, Βασιλόπουλος 4, Ουίβερ 4.

Τόφας: Μόργκαν 17, Ντουρμάζ 6, Ερμίς 6, Αρσλάν 11(3), Μέχια 10(1), Χένρι 5(1), Κονούκ 6, Οουενς 8, Κάντζι 7(1), Γιασάρ 6.