Εύκολα ο Άρης με Αθηναίου! (pics)

athinaiou

Ο Άρης επικράτησε της ΜΖΤ Σκοπίων με 72-54 σε φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Nick Galis Hall παρουσιάζοντας αμυντικές αρετές και με πρώτο σκόρερ τον Γιάννη Αθηναίου.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη βασίστηκε στην αμυντική αποτελεσματικότητά της, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου περιόρισε τη ΜZT Σκοπίων στους  18 πόντους. Στο παιχνίδι, οι «κίτρινοι» είχαν το προβάδισμα με 18-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ στη δεύτερη βασιζόμενοι στην καλή άμυνα και στο εύκολο καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο απέκτησαν διαφορά έξι πόντων (44-34). Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο, για την ακρίβεια με 11-0 σερί και στέλνοντας τη διαφορά στα επίπεδα των 21 πόντων (55-34), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 60-43. Στην τελευταία περίοδο ο Άρης απλά διατήρησε την υπέρ του διαφορά.

Δεκάλεπτα: 18-16, 44-34, 60-43, 72-54

ΑΡΗΣ(Παναγιώτης Γιαννάκης): Βον 8(1), Φλιώνης 7(1), Τσαϊρέλης 3, Δίπλαρος 2, Χρηστίδης 5, Μούρτος 5, Αθηναίου 18(3), Μοράντ 8, Βασιλόπουλος 8(2), Σαρικόπουλος 5, Γουίβερ 3.

ΜΖΤ Σκοπίων(Αλεξάνταρ Τοντόροφ): Γκαρσία 3, Στάγιτς 3, Μπέιλι 11, Στογιανόφσκι 5, Μίτεφ, Πένοφ 1, Μασλίνκο 2, Μάμουζιτς, Τραϊκόφσκι 16, Γιάνσεν 3, Λάλιτς 10.