Όλα τα λεφτά ο Μάρκανεν (vid)

markanen

Το Ισραήλ και η Ουκρανία έκαναν άνω κάτω τον β΄ όμιλο, με την πρώτ νίκη που πέτυχαν στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι σταμάτησαν το αήττητο της Γερμανίας, ανατρέποντας μάλιστα μία διαφορά 16 πόντων στην τελευταία περίοδο (82-80).

Η Ουκρανία νίκησε τη Γεωργία του Ηλία Ζούρου και η κατάσταση έγινε περίπλοκη σε όλες τις θέσεις.  Κερδισμένη της ημέρας η Λιθουανία που επικράτησε της Ιταλία (78-73) και πλέον δεν υπάρχει αήττητη ομάδα στον όμιλο αυτό. Και οι δύο τελευταίες αγωνιστικές ημέρες θα είναι «φωτιά» για όλους.

Το Ισαρήλ που είχε δύο ήττες μπορεί να φθάσει τις τρεις νίκες (παίζει με Γεωργία και Ουκρανία).

Στον α΄ όμιλο, έγινε ο πιο συναρπαστικός αγώνας μέχρι τώρα. Η Φινλανδία μετά από δύο παρατάσεις «λύγισε» την Πολωνία, που έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην πρώτη παράταση, χάνοντας τις τελευταίες επιθέσεις.

Ο Μάρκονεν ήταν εκπληκτικός και σ΄ αυτό το αγώνα. Πέτυχε 11 πόντους στις δύο παρατάσεις και ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα της ανατροπής των εννιά πόντων ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξης και να στείλει το ματς στην παράταση.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ(Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6, Χαφ, Λι 4, Σάλιν 10, Κότι 8, Κόπονεν 21 (7ασ.), Νούτινεν, Ράνικο 2, Μάρκανεν 27 (9ρ.), Γουίλσον, Μέρφι 12.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Τσελ, Σλότερ 18, Κούλιγκ 12 (7ρ.), Ζαμόσκι 2, Πονίτκα 14, Βατσίνσκι 18, Κόζαρεκ 3, Γκίελο 11, Καρνόβσκι 9, Χρίτσανιουκ.

Η Γαλλία είχε ένα εύκολο απόγευμα με αντίπαλο την Ισλανδία (115-79).