Με Σουηδία οι έφηβοι για την παραμονή

efivoi lountzis copy

Από τη στιγμή που η Γερμανία νίκησε την Τουρκία (80-70), η δεύτερη θέση του ομίλου θα κρινόταν από την τριπλή ισοβαθμία και η Ελλάδα χρειαζόταν ένα +9 με τη Φινλανδία για να προκριθεί στους «8» του Ευρωμπάσκετ. Και στον στόχο αυτό έφτασε πολύ κοντά, αλλά τελικά η νίκη της με 73-71, έδωσε τo δικαίωμα στους Φιλανδούς να πανηγυρίσουν για την πρόκριση.Όπως και εναντίον της Γερμανίας, η ελληνική ομάδα ήταν πολύ καλή για 30΄και όλα έδειχναν ότι η πρώτη της νίκη στον όμιλο, θα συνοδευόταν και με πρόκριση. Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 42-25 και η διαφορά έφτασε στα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου στους 20 πόντους (54-34). Από τη καλή άμυνα, δημιουργήθηκαν και οι καλύτερες προϋποθέσεις για την επίθεση, με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς.

Το σκηνικό άλλαξε στην τελευταία περίοδο, όταν άρχισαν να εγκαταλείπουν οι δυνάμεις τους Λούντζη (35΄04΄΄), Μωραΐτη (36΄51΄΄), ενώ ο πολύ καλός Χρηστίδης έπαιξε 28΄34΄΄ και αποχώρησε με 5 φάουλ. Οι Φιλανδοί άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά και όσο γινόταν αυτό, εμφανίστηκε και το άγχος στους Έλληνες παίκτες. Η υπεροχή στα ριμπάουντ (47  έναντι 33 ) εκ των οποίων τα 14 επιθετικά, αποτέλεσαν πάλι την «αχίλλειο πτέρνα» της Εθνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-42, 46-60, 71-73

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ:Ουάξλαξ Ε., Ματσούνι 18 (1), Γκούσταβσον 12 (2), Ινάμα, Καουκιάνεν 6 (1), Νίμαν 8, Βάλτονεν, Ουάξλαξ Ρ., Μπάρλουντ 5, Πόλα 17, Κνίχιτεν 3 (1).

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 22 (1), Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 11 (1), Χρηστίδης 11, Καλαϊτζάκης 2, Μωραϊτης 16 (2), Παπαδάκης  Κ. 2, Κουρέπης 1, Τάταρης 8, Παπαδάκης Σ.

Η Ιταλία, η Γερμανία και η Γαλλία ήταν οι ομάδες που τερμάτισαν αήττητες την πρώτη φάση, ενώ μόνο μία ομάδα πέρασε στους «8» με μία νίκη στο ενεργητικό της. Κι αυτή ήταν η Φινλανδία. Αντίθετα στον τρίτο όμιλο, υπήρξε τριπλή ισοβαθμία στην με 2-1 και προκρίθηκαν Λιθουανία, Βοσνία (δεν προκρίθηκε η Λετονία)

4.Σλοβακία      0-3

Η Εθνική θα συνεχίσει την προσπάθειά της για τις θέσεις 9-16 με με στόχο πλέον να παραμείνει στην Α΄ κατηγορία.

Πρώτος της αντίπαλος για τις θέσεις 9-12 θα είναι η Σουηδία και αν νικήσει θα αντιμετωπίσει τον νικητή Λετονίας – Σλοβενίας. Αν χάσει θα παίξει για τις θέσεις 13-16 με τον ηττημένο του παραπάνω «ζευγαριού».