Σόου Τεόντοσιτς με ρεκόρ

teontocic

Η όγδοη νίκη της ΤΣΣΚΑ ήρθε με ρεκόρ παραγωγικότητας και σόου από την πλευρά του Μίλος Τεόντοσιτς. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέτυχε 112 πόντους (112-84) απέναντι στην Μπασκόνια και ήταν η δεύτερη φορά που ξεπέρασε τους 100 πόντους. Η πρώτη ήταν στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, όταν νίκησε στην Κωνσταντινούπολη την Γαλατά με 109-84 τη Γαλατασαράι.

Με την απόδοσή του ο Τεόντοσιτς, δεν άφησε να φανεί η απουσία του Ντε Κολό και πέτυχε ατομικό ρεκόρ πόντων (34) σε 29΄51΄΄ συμμετοχής. Είχε 6/10 δίπ., 5/6 τρίπ., 7/7 βολές, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και σύστημα αξιολόγησης 43. Ένας Μίλος χάρμα ιδέσθαι.

Η Μπασκόνια φάνηκε ανταγωνιστική στο α΄ ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με 27-17 στο 10΄ και 49-46 στο 20΄. Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο β΄ μέρος, με την ΤΣΣΚΑ να μετατρέπει τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο και να σημειώνει 63 πόντους έναντι 38 στο διάστημα αυτό.

Η Γαλατασαράι πέτυχε την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα, απέναντι στην λαβωμένη Μπαρτσελόνα με 78-64. Η επιθετική δυστοκία των Καταλανών ήταν για μία ακόμη φορά εμφανής και όλα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 22-13, ξέφυγαν με 61-48.