Στην παράταση η Μπάμπεργκ, δύσκολα η Ρεάλ

baberg armani

Χρειάστηκε παράταση για να φτάσει στη νίκη η Μπάμπεργ με αντίπαλο την Αρμάνι (106-102), ανατρέποντας μία διαφορά 17 πόντων. Με πολλές διακυμάνσεις ο αγώνας και μ’  έναν Μίλερ σε εκπληκτική βραδιά (27 π., με 6/11 τρίποντα), η ομάδα του Τρινκιέρι ήταν αυτή που γέλασε τελευταία. Η Αρμάνι ισοφάρισε με τρεις βολές του Χίκμαν και ο Νίκος Ζήσης δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευαία επίθεση. Ο Έλληνας παίκτης όμως ήταν αυτός που οδήγησε την Μπάμπεργκ στη νίκη, αφού στην παράταση με την ευστοχία του στις κρίσιμες βολές.

Πιο δύσκολα απ΄ ότι θα περίμενε η Ρεάλ, νίκησε τη Γαλατασράϊ (90-81) που μέχρι το 37΄ διεκδικούσε την πρώτη της επιτυχία στη διοργάνωση.Ο Γιούλ με 23 πόντους (3/7 τρ.) και ο Ρούντι Φερνάντεθ, ήταν αυτοί που έκαμψαν την αντίσταση των Τούρκων στο τέλος. Η Ρεάλ είχε 10/26 τρίποντα και 10/26 βολές, ενώ η Γαλατά είχε 3/6 βολές.