Έκανε σεφτέ ο Απόλλωνας

1 apollwn reth

Με τον Τάιλερ Καλινόσκι να είναι σε πολύ μεγάλη μέρα ο Απόλλων Πατρών νίκησε 86-78 το Ρέθυμνο.

Ο Αμερικανός «μπόμπερ» σκόραρε 28 πόντους με οκτώ τρίποντα και ήταν ασταμάτητος. Οι 16 πόντοι του Δημήτρη Βεργίνη βοήθησαν τα μέγιστα το συγκρότημα του Κώστα Μέξα, ενώ για τους Κρητικούς ο Άρνολντ με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν τον απόλυτο έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα εννιά πόντων (44-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η κατάσταση άλλαξε και με τρομερό επιμέρους σκορ του Απόλλωνα (30-17) έγινε η ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 65-61, 86-78

Απόλλων Πατρών (Κώστας Μέξας): Χίκεϊ 10, Ράσελ 10 (1), Κόμπινς 9, Τσιάρας 3, Καλινόσκι 28 (8), Βεργίνης 16 (4), Σλαφτσάκης 2, Μπάβτσιτς 4, Μαστρογιαννόπουλος, Βίκτοβατς 4

Ρέθυμνο (Τόνι Κωνσταντινίδης): Άρνολντ 22 (1), Φιτζπάτρικ, Σάφτενααρ 11, Τάλτον 10 (2), Γιαννόπουλος 5 (1), Κόττας 2, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 2, Εβάλντας 11, Έντουαρντς 11 (1)