Άνετα ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο Σίνγκλετον

1 pappas

Για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Κύμη, αλλά στη συνέχεια φόρτσαρε και πήρε τη νίκη με 92-59.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με σκοπό να αιφνιδιάσουν τους «πράσινους» και τα κατάφεραν πολύ καλά. Στο 9' η Κύμη είχε προβάδισμα 17 πόντων (28-11) με τον Αργύρη Πεδουλάκη να βάζει τις φωνές στους παίκτες του.

Με επιμέρους σκορ 30-9 στη δεύτερη περίοδο, το «τριφύλλι» ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 47-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να έχουν επιβάλλει τον ρυθμό τους. Όσο κυλούσε ο χρόνος, η διαφορά μεγάλωνε με τους νεοφώτιστους να μην βρίσκουν λύσεις για να παραμείνουν κοντά στους κυπελλούχους Ελλάδας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός αγώνα έμεινε ο Τζέιμς Γκιστ λόγω διαστρέμματος, ενώ το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Κρις Σίνγκλετον ο οποίος σκόραρε έξι πόντους. Κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους, σε μία διεκδίκηση χτύπησε στο μάτι, αλλά δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νίκος Παππάς με 17 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Γιάννης Μπουρούσης.

Από την πλευρά των ηττημένων ο Μόργκαν ξεχώρισε με 15 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η προσφορά του Τσούπκοβιτς με 13.

Δεκάλεπτα: 28-17, 37-47, 51-74, 59-92

Κύμη (Μπρατσιάκος): Μούσα 4, Γκριν 6(1), Τουτζιαράκης 1, Σχίζας 5(1), Σιγκούνας 5(1), Τσούπκοβιτς 13(3), Κατράνας, Τζώλος, Ψαθάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 2, Μόργκαν 15, Ελ Αμίν 8(2)

Παναθηναϊκός Superfoods (Πεδουλάκης): Σίνγκλετον 6, Νίκολς 9(1), Ρίβερς 5(1), Τζέιμς 8, Μποχωρίδης 5(1), Πατ Καλάθης 4, Φώτσης 7(1), Παππάς 17 (2), Φελντέιν 3(1), Χαραλαμπόπουλος 2 , Μπουρούσης 14, Νικ Καλάθης 12(1)