Δύσκολα ο Άρης τον Απόλλωνα!

buckner

Δύσκολα έβαλε ο Απόλλωνας στον Άρη σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο «Nick Galis Hall» ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε των Πατρινών με 63-57.

Από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι «κίτρινοι» πήραν το προβάδισμα και το κράτησαν ως το τέλος, με τον Έρικ Μπάκνερ να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 18 πόντους. Ο Αρης προηγήθηκε με 5-4 και οι Αχαιοί απάντησαν με σερί 0-7 (5-11). Οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν την άμυνά τους και με τους σέντερ Buckner και Καββαδά να σκοράρουν, μείωσαν σε 11-12. Η πρώτη περίοδος έληξε με 15-17.

Ο Απόλλων πήρε διαφορά 7 πόντων στο 14' (18-25). Ο Άρης μείωσε σε 25-28 στο 19', πριν το 22-28 με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και με 6 πόντους του Κάμινγκς, 4 του Μπάκνερ και 2 του Ζάρα, έκανε σερί 12-0 σε 3', παίρνοντας τα ηνία με 38-28. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διατήρησε διψήφια διαφορά (44-34) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 48-42.

Ο Άρης κράτησε το προβάδισμα και στην τέταρτη περίοδο και στο 26' πήρε διαφορά 13 πόντων (59-46). Το προβάδισμα της ομάδας μας έμεινε σε διψήφια επίπεδα ως το τέλος, μέχρι το τελικό 63-57.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 26-28, 48-42, 63-57.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2, Πουλιανίτης 3, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 6, Τζένκινς 6, Κάμινγκς 12, Ζάρας 4, Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ 18, Καββαδάς 6.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π.; Τζόουνς 4, Βεργίνης 3, Σλαφτσάκης 3, Kalinoski 3 (1), Ράσελ 7 (1), Μπάβτσιτς 8 (1), Κουζέλογλου 7 (1), Τσιάρας 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος 1, Κόμπινς 4, Διαμαντάκος 7.