Αποκλείστηκαν από τα προημιτελικά οι Παίδες

παιδες φρανς

Η Εθνική Παίδων δεν τα κατάφερε στο Ράντομ της Πολωνίας στο πρώτο νοκ άουτ αγώνα της, αφού μετά την ήττα της από τη Γαλλία με 59-43 αποκλείστηκε από τα προημιτελικα και θα αρκεστεί για τις θέσεις 9-16.

Η δυστοκία στην επίθεση δημιούργησε αρκετά προβλήματα σχετικά νωρίς στην ελληνική ομάδα. Η Ελλάδα μετά το 6-6 (3’), παρουσιάστηκε άστοχη, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 1/6 δίποντα και 1/7 τρίποντα, χάνοντας παράλληλα και τη μάχη των ριμπάουντ (19-9). Το γεγονός αυτό έδωσε δεύτερες ευκαιρίες στους Γάλλους, οι οποίοι προηγήθηκαν 8-14 στο δεκάλεπτο και σταδιακά άρχισαν να ξεπερνούν και τη δική τους αστοχία, οδεύοντας ως το 10-22 (14’30’’) και στο 12-26 (18’50’’).

Ο Μπαζίνας με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε (15-26, 19’15’’) λίγο πριν οι δύο ομάδες πάρουν την άγουσα προς τα αποδυτήρια. Η ελληνική ομάδα μετρούσε 2/13 δίποντα και 2/15 τρίποντα, καταφέρνοντας να βελτιώσει την εικόνα της στον «αέρα» (20-25 ριμπάουντ). Οι Γάλλοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι σε ότι αφορά τα σουτ με 6/15 και 2/11, διαφορά που ήταν ικανή όμως να τους φέρει στο +11 στο εικοσάλεπτο.

Ο Τσουργιάννης με γκολ φάουλ μείωσε (18-26, 20’20’’), αλλά οι τρικολόρ βρήκαν και πάλι το δρόμο προς το καλάθι, για να ανέβει η διαφορά στο +16 (18-34, 24’30’’) και λίγο αργότερα στο +17 (20-37, 25’20’’).  Ο Ερμείδης με ένα τρίποντο και ένα κλέψιμο και ο Αλτίνης με ένα ακόμη εύστοχο σουτ από τα 6μ75 βοήθησαν να διαμορφωθεί το 32-42 (29’20’’) με την τρίτη περίοδο να κλείνει 32-45.

Η ελληνική ομάδα όσο κι αν προσπάθησε στην τελευταία περίοδο, δεν μπόρεσε να κάνει την αναστροπή και να απειλήσει με τους Γάλλους να κρατάνε τα ηνία, να πιέζουν στην άμυνα, να παίρνουν τα ριμπάουντ και να διατηρούν ένα προβάδισμα αρκετά μεγάλο που έφτασε στους 19 πόντους (40-59, 39’10’’). Η Γαλλία ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με το τελικό 43-59 και μαζί το εισιτήριο για τους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 8-14, 15-26, 32-45, 43-59

Ελλάδα (Μανουσέλης): Αλτίνης 3, Ερμείδης 8, Μπαλής, Αρσενόπουλος 3, Σανδραμάνης 10, Χατζηδάκης 5, Ζευγαράς 2, Μπαζίνας 4, Γάργαλης 5, Χατζηβέρογλου, Προίσκος, Τσουργιάννης 3

Γαλλία (Φορέ): Μπουρίς 6, Οζέρ, Μαλεντόν 4, Ντοσού Γιοβό 2, Νιασέ 11, Ραντιαμανανιαρά 8, Σουπά 8, Αγιαγί 14, Κλίνγκελσμιτ 2, Κουντρό, Λεοπόλντ, Εβτίμοφ 4