Έχασαν την άνοδο οι Κορασίδες!

πραπα

Ονειρο ήταν και... πάει. Η Εθνική Κορασίδων δεν μπόρεσε να μιμηθεί τις Νεάνιδες και να «κλειδώσει» με τη σειρά της την άνοδο στην Α' κατηγορία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Τάκη Μπακογεώργου γνώρισε την ήττα στον προημιτελικό από το Ισραήλ με 56-51 στην παράταση (κ.α. 47-47) και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το ένα εισιτήριο (από τα τρία προνομιούχα). Πλέον θα περιοριστεί στις θέσεις 5-8 με πρώτο αντίπαλο το μεσημέρι του Σαββάτου (12/8, 3.45μ.μ.) τη Φινλανδία.

Η ελληνική ομάδα έκανε πραγματικό χαρακίρι στο ματς, αφού είχε προηγηθεί με 45-38 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Ομως το Ισραήλ «έτρεξε» ένα σερί 9-0 πριν στείλει η Πράπα το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

ΕΛΛΑΔΑ: Χατζηβασιλείου 2, Γασπαράτου 6, Πράπα 7, Κριμιλή 19 (3), Κριμιτζά, Γιαννούσιου, Βαντσιούρη, Σαπαλίδου 2, Χατζηλεόντη 5, Κουκή 10.