Νίκη με εκατοστάρα για την Εθνική

ethnikineesgynaikes

Η Εθνική Νέων Γυναικών έχοντας ως κορυφαία την Ελεάννα Χριστινάκη επικράτησε με 80-100 της Ολλανδίας και κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ που γίνεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας. Εξαιρετικές ήταν επίσης η Φασούλα και η Παυλοπούλου.

Η Εθνική μας χρειαζόταν νίκη με 18 πόντους διαφορά ώστε να έχει πλεονέκτημα στην τριπλή ισοβαθμία και τελικώς επικράτησε με +20, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την Ελεάννα Χριστινάκη που σημείωσε 35 πόντους, ενώ στο πλευρό της στάθηκαν επάξια η Πηνελόπη Παυλοπούλου που είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ και η Μαριέλλα Φασούλα με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Η Εθνική πλέον περιμένει να μάθει με ποια ομάδα θα τεθεί αντιμέτωπη στη φάση των νοκ άουτ.

Στην πρώτη περίοδο η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη με τις ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ολλανδία να έχει το προβάδισμα, 28-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Εθνική μείωσε σε 30-29 και ισοφάρισε σε 35-35, ωστόσο η Ολλανδία ξαναπήρε το προβάδισμα με 44-37 πριν κλείσει το ημίχρονο με το σκορ 45-44 υπέρ της Ολλανδίας.

Στην επανάληψη η Εθνική μας πήρε μπρος χάριν στην ευστοχία της από την γραμμή του τριπόντου. Στο 27' προηγήθηκε με 52-63, ενώ στο 33' έφτασε στο +12 (68-80). Λίγο πριν τη λήξη η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 94-77 και η λήξη την βρήκε νικήτρια με 80-100.

Δεκάλεπτα: 28-22, 44-45, 61-69, 80-100

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Κουιγτ 12 (1), Κορνέλιους 9(3), Καντεμπέν 3(1), Ντεν Χεεντεν 5, Βος 4, Φοκε 17(5), Νοϊμπα 12(1), Βαν Κλέεφ 9(3), Ντε Ρααλ, Βαν Βλιμεν 3(1), Χοφ 6, Στέγκινκ.
ΕΛΛΑΔΑ: Γεροστεργίου 12 (2), Σταμάτη 7(1), Παυλοπούλου 21(1 τρίποντο, 10 ασίστ, 9 ριμπάουντ), Χριστινάκη 35(3), Θεοδώρου, Ντάνου, Νίξινα 5, Φασούλα 14 (9 ριμπάουντ), Καραμπάτσα 6, Λούκα.