Μια ανάσα από τον τίτλο η Ρεάλ

134471 81 147267 81

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε την Μπαρτσελόνα με 91-74, πέτυχε το 2-1 στη σειρά των τελικών του ισπανικού πρωταθλήματος και θέλει μία νίκη ακόμη ώστε να κατακτήσει τον τίτλο.

Ο Σέρχιο Γιουλ με 21 πόντους και ο Ρούντι Φερνάντεθ με 18 πόντους ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν για τους νικητές και την Τετάρτη (22/6) θα κυνηγήσουν να κάνουν το 3-1 ώστε να κατακτήσουν το πρωτάθλημα. Ο Αντε Τόμιτς σημείωσε 18 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Ο Στράτος Περπέρογλου είχε 7 πόντους, (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές) και 2 ριμπάουντ, ενώ άποντος έμεινε ο Σάσα Βεζένκοφ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-2 στα πρώτα λεπτά, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και πήραν προβάδισμα με 14-15. Στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου βρήκαν τρόπο να νικήσουν την άμυνα των Καταλανών και έχοντας ένα επιμέρους σκορ 15-6 έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 29-21.

Ο έλεγχος της αναμέτρησης ήταν στα χέρια των γηπεδούχων και στη δεύτερη περίοδο, καθώς η άμυνα των Καταλανών συνέχισε να εμφανίζει κενά. Έτσι έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 13 πόντων, 54-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επέστρεψε στο παρκέ προσπαθώντας να δώσει μεγαλύτερη βάση στην αμυντική της λειτουργία κάτι που είχε αποτέλεσμα, καθώς μείωσε σε 58-50 στο 24' και σε 62-56 στο 26'. Η Ρεάλ όμως ήταν αποφασισμένη να πετύχει το 2-1 και τρέχοντας ένα σερί 15-0 (77-56, 29') κυριάρχησε κι έκλεισε την τρίτη περίοδο με 19 πόντους διαφορά, 77-58.

Στην τέταρτη περίοδο όλα είχαν κριθεί, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν την «Βασίλισσα», η οποία εντέλει επικράτησε με 91-74.

Δεκάλεπτα: 29-21, 54-41, 77-58, 91-74

Ρεάλ (Λάσο): Φερνάντεθ 18 (2), Νοτσιόνι 6 (2), Ντόντσιτς 4, Ματσιούλις 3 (1), Ρέγιες 5, Ροντρίγκεθ 7 (1), Αγιόν 12, Κάρολ 3 (1), Γιουλ 21 (2), Τόμπκινς 10 (2), Ερνανγκόμεθ, Τέιλορ 2.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 17, Ρίμπας 3, Λαουάλ 5, Αμπρίνες, Ναβάρο 6 (2), Σατοράνσκι 10 (2), Βεζένκοφ, Σάμουελς 3, Όλεσον 5 (1), Περπέρογλου 7 (1), Τόμιτς 18.