Ισοφάρισαν Προμηθέας και Πανερυθραϊκός

e8n701

Στο τρίτο παιχνίδι θα κριθεί τόσο η ομάδα που θα παίξει με τον Φάρο στους τελικούς ανόδου όσο και εκείνη που θα αποφύγει τον υποβιβασμό και θα παραμείνει στην κατηγορία.

Στην Πάτρα ο Προμηθέας επιβλήθηκε του Εθνικού με 69-63, ισοφάρισε σε 2-2 και η σειρά θα κριθεί την ερχόμενη Τετάρτη (8/6) στην Καλλιθέα. Οι Πατρινοί πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά. Ωστόσο ο Εθνικός ροκάνισε τη διαφορά και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (60-57) δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Εν τέλει οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Στη Νέα Ερυθραία, χρειάστηκε και πάλι το εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης (μία αυτή τη φορά) με τον Πανερυθραϊκό να παίρνει τη νίκη στο φινάλε και να μένει ζωντανός στη μάχη της παραμονής. «Ήρωας» για τους γηπεδούχους ο Αλέξανδρος Γκαϊτάσοφ που έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους» πέντε δέκατα πριν από το τέλος.