Ο Χέρστον της χάρισε την τρίτη θέση

aek aris xerston

Η σειρά του μικρού τελικού ολοκληρώθηκε στο ΟΑΚΑ και η ΑΕΚ αυτή τη φορά δεν «κλώτσησε» την ευκαιρία. Το 3-1 απέναντι στον Άρη έγινε με σκορ 89-81 και η κατάκτηση της τρίτης θέσης μπορεί η να μην κρίνει κάποια θέση στην Ευρώπη, αλλά έχει συναισθηματική αξία.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις πρώτες θέσεις μετά από 11 χρόνια και ο στόχος της ήταν να βρεθεί πίσω από τους «αιώνιους». Κάτι που πέτυχε και αφήνει μία γεύση ικανοποίησης στον πρόεδρο Μάκη Αγγελόπουλο, έστω κι αν ο προϋπολογισμός εκτοξεύτηκε στα ύψη με τις συνεχείς αλλαγές.

Ο Άρης με τόσες ατυχίες, πάλι καλά που έφτασε στο σημείο να διεκδικεί και σήμερα τη νίκη στο ΟΑΚΑ. Στα πρώτα δευτερόλεπτα τραυματίστηκε (διάστρεμμα) ο Μούρτος και 7΄ λεπτά πριν από τη λήξη αποχώρησε με τραυματισμό στο γόνατο ο Γουότερς.

Η ΑΕΚ είχε σταθερά το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα  αλλά ο Άρης ήξερε να καλύπτει τις όποιες διαφορές έπαιρναν οι γηπεδούχοι. Όπως όταν η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς προηγήθηκε με 11 πόντους (43-32)  και σε διάστημα 1΄57΄΄ που απέμενε για να τελειώσει το ημίχρονο, ο Άρης μείωσε σε 43-38.

Το ίδιο σκηνικό παρατηρήθηκε και στο β΄ μέρος, με τη διαφορά να κυμαίνεται από 5-12 πόντους. Το δίδυμο Χέρστον – Μπράουν ήταν όλα τα λεφτά για την ΑΕΚ. Ιδιαίτερα παραγωγικοί,  κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο (30-26 το επιμέρους σκορ) έβαλαν την υπογραφή τους στον τελευταίο αγώνα της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 73-64, 89-81.

AEK (Γ. Ζντοβτς): Σάκοτα 14 (1), Χέρστον 24 (2), Μπράουν 22 (4), Κατσίβελης 2, Μαυροειδής 5, Παπαντωνίου 2, Μιλόσεβιτς 7 (1), Κάρτερ 7 (1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 6 (1), Μίτσελ.

ΑΡΗΣ (Δ.Πρίφτης): Γουάιτ 16, Γουότερς 17 (3), Μούρτος, Σίμτσακ 4, ΜακΝιλ 13 (1), Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Ζάρας 6 (1), Χάγκινς 3, Κοέν 10 (1).