Εύκολο απόγευμα με «κατοστάρα» για τη Χίμκι

ximkiii

Εύκολο απόγευμα είχε η Χίμκι, καθώς διέλυσε με 100-72 την Τσμόκι Μινσκ, σε αναμέτρηση για την VTB League και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιεστικοί από την πλευρά τους και κατάφεραν να προηγηθούν με 18-19 στο 10'. Στη δεύτερη περίοδο η Χίμκι έκανε την αντεπίθεσή της και με ένα επιμέρους 21-14 πήρε κεφάλι στο σκορ, διαμορφώνοντας το 39-33 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο, σημείωσε 35 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, έναντι 14 των φιλοξενούμενων και διαμόρφωσε το 74-47 στο 30'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όλα είχαν καθοριστεί πλέον, η Τσμόκι δεν κατάφερε να επιστρέψει ποτέ και έτσι η Χίμκι έφτασε στο τελικό και εμφατικό 100-72.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ράις με 21 πόντους, ενώ από πλευράς Τσμόκι, εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γκρέι που σημειώσε 16 πόντους.