Η «βασίλισσα» θα είναι εκεί!

realm

Η Ρεάλ Μαδρίτης, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε της Χίμκι 83-70 και πήρε με τη σειρά της το εισητήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης, τα βρήκε...σκούρα στο πρώτο μέρος, με τη Χίμκι να βρίσκει λύσεις επιθετικά και να διατηρείται κοντά στο σκόρ. Στη συνέχεια όμως, η Ρεάλ με αποτελεσματική άμυνα κράτησε τους Ρώσους στους 21 πόντους και έτσι έφτασε σε αυτό το 83-70, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέισι Κάρολ, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους, έχοντας 5-8 τρίποντα! Αντίθετα από πλευράς Χίμκι ξεχώρισε ο Ταϊρίς Ράις, με 24 πόντους (4-6 τριποντα) και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες, είχαν...κέφια επιθετικά, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ από νωρίς στο 33-28, με τη «βασίλισσα» να διατηρεί το προβάδισμα. Ακολούθως στο δεύτερο δεκάλεπτο, η λύσεις ήταν αρκετές και για τις δυο, με το σκορ να διαμορφώνεται 54-49 στο ημίχρονο και τη Ρεάλ να είναι λίγο καλύτερη.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τους Ρώσους και εκμεταλέυοντας την αστοχία τους στο τρίτο δεκάλεπτο, ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (66-52) στο 27΄, για να φτάσουμε στο 66-58 στο 30', με τη Χίμκι να μειώνει στους 8. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μονάχα 9 πόντους στο δεκάλεπτο αυτό, εκ των οποίων οι 5 ήταν στο τελευταίο δίλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι, χωρίς να έχουν καθαρό μυαλό στο τελευταίο μέρος, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με τη Ρεάλ να επικρατεί άνετα 83-70.

Η Ρεάλ είχε συνολικά 15/38 τρίποντα και οι προσπάθειές της έξω από τα 6.75, ήταν περισσότερες από τα δίποντα (15/27).

Τα δεκάλεπτα: 33-28, 54-49, 66-58, 83-70.

ΡΕΑΛ: Ρίβερς, Φερνάντεθ 8 (2), Νοτσιόνι 2, Ματσιούλις 3 (1), Ρέγες 18 (2), Ροντρίγκεθ 10 (2), Αγιόν 4, Κάρολ 23 (5), Γιουλ 11 (2), Ερνανγκομέζ 4.

ΧΙΜΚΙ: Ράις 24 (4), Σβεντ 6 (1), Ντράηκιτς 5, Αγκουστίν 11, Κόπονεν 11 (1), Μόνια 2, Ντέιβις 9, Ιλίτσκι.