Επίδειξη δύναμης από την Μπαρτσελόνα

233008Η Μπαρτσελόνα επικράτησε έυκολα με 75-57, κόντρα στη Μπάμπεργκ στο «Palau Blaugrana» και πλεον βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ήταν ο Αμπρίνες με 13 πόντους, ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν και οι Ντόελμαν (12π.), Τόμιτς (12π.) και Αρόγιο (11π.). Από πλευράς Μπάμπεργκ, εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ουαναμέικερ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Να σημειωθεί ότι οι παίκτες της Μπαρτσελόνα, αγωνίστηκαν με πένθος στις φανέλες τους, τιμώντας τη μνήμη του Γιόχαν Κρόιφ, ενώ λίγο πρίν από την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Σττα μισά της πρώτης περίοδου, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι που οι Καταλανοί πήραν...μπροστά και με ένα επιμέρους 10-3, διαμόρφωσαν το 18-12 στο 10'. Παρόμοια εικόνα με το τελευταία λεπτά της πρώτης, είχε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να είναι καταιγιστικοί, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +20 (43-23) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι Ισπανοί διατήρησαν τη διαφορά τους κόντρα στη γερμανική ομάδα, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει την Μπαρτσελόνα, προηγούμενη με τη διαφορά στο +18 (59-41). Το ίδιο τροπάριο, συνεχίστηκε και στο τελευταίο μέρος, με τους γηπεδούχους να μη νιώθουν καμία πίεση, φτάνοντας εν τέλει σε μια εύκολη επικράτηση με 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 43-23, 59-41, 75-57