Δυσκολεύτηκε αλλά στο τέλος νίκησε

zalgirissi

Η Ζαλγκίρις, αν και δυσκολεύτηκε για λίγα λεπτά, πέρασε νικηφόρα με 69-79 από την έδρα της Ντζουκίγια, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του Λιθουανικού πρωταθλήματος και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση, ολοκληρώνοντας μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (20-28). Στην συνέχεια, η Ζαλγκιρις δεν ήταν καλή και έτσι οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 20-11, πήραν προβάδισμα στο ημίχρονο (42-39). Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι δυο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκόρ, με την Ζαλγκίρις σιγα σιγά να ανεβάζει στροφές, για να φτάσουμε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όπου είχε τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας στην επικράτηση με 69-79.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βένε με 19 πόντους, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Τζουτσίκας με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 42-39, 59-59, 69-79.