Σούπερ Μπουρούσης και Βεζένκοφ

bourou labo

Ο Γιάννης Μπουρούσης έχει πάρει φόρα και δεν λέει να σταματήσει με τίποτα, πιστοποιώντας την δαιμονιώδη φόρμα που βρίσκεται.  Αυτή τη φορά ο Έλληνας σέντερ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη Γκραν Κανάρια ωστόσο δεν...έφτανε προκειμένου να οδηγήσει την ομάδα του στην εκτός έδρας νίκη.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 93-90 με τον Μάικ Τζέιμς να προσπαθεί για την ισοφάριση, αλλά να αστοχεί σε τρίποντο με την εκπνοή! Ο Μπουρούσης τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα, αλλά και 5 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο πρώην παίκτης του Κολοσσού Ρόδου είχε 21 πόντους. Για τους νικητές οι Σάσου Σάλιν και Άλεν Όμιτς είχαν από 16 πόντους ο καθένας, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Κέβιν Πάνγκος.

Στο μεταξύ η Μπαρτσελόνα έφυγε με τη νίκη από την έδρας της Χιποσκούα (84-69) χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος πραγματοποίησε σούπερ εμφάνιση έχοντας 15 πόντους με 2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 8 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Αντίθετα, ο Στράτος Περπέρογλου έμεινε στους 3 πόντους (0/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα), με 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ.