Έβγαλε τη "σκούπα" ο Αθηναϊκός

vdkfjndsfjn

Ο Αθηναϊκός επικράτησε με 72-59 του Πρωτέα Βούλας και συνέχισε το νικηφόρο σερί του κόντρα στην ομάδα της Βούλας, για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ της Α1 Γυναικών. Η ομάδα του Βύρωνα, κουβαλούσε ήδη το 2-0 από την κανονική διάρκεια και έτσι με τη σημερινή νίκη πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για περίπου 30 λεπτά στο κλειστό του Βύρωνα. Στο ημίχρονο ο Αθηναϊκός είχε πάρει μικρό προβάδισμα με 27-22, ενώ στο 30′ ο Πρωτέας είχε μειώσει σε 47-45. Στην τελευταία περίοδο όμως, οι γηπεδούχες πάτησαν “γκάζι”, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και πήραν τελικά τη νίκη που τις οδηγεί στην ημιτελική φάση των πλέι οφ.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μαγκούνης
Δεκάλεπτα: 12-15, 27-22, 47-45, 72-59
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 17 (3), Σιδεράκη, Σπαθάρου 7 (1τρ, 7ασ), Σταμάτη, Λουκάτου 2, Κλείτσα, Κεχαγιά 22 (2), Ντάναμ 20, Νίξινα 4, Πολίτη, Λίτσι
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Ρουτάν 11 (3), Κωστάκη 2, Κίτσιου 3, Σπυριδοπούλου 5 (1), Μπότση, Ράτζα 13, Πολιτοπούλου, Νικολοπούλου 5 (7ασ), Ράντολφ 11, Χατζηγιακουμή 5 (1), Μυλωνάκη 2, Δανδουλάκη 2

2η αγωνιστική
30/03 ΔΑΚ Λευκάδας 15.00 Νίκη Λευκάδας-ΠΑΟΚ Δαρλαμήτσος, Κωνσταντινίδου (Κανελλόπουλος)
30/03 ΔΑΚ Γλυφάδας 16.00 Τερψιθέα-Παναθηναϊκός Παπαθανασίου, Ραχιώτης (Μπουρνάς)*
30/03 Βούλας 20.00 Πρωτέας Βούλας-Αθηναϊκός Σκούτας, Πολυχρόνης (Στ. Παπαδόπουλος)*
30/03 Αγ. Δημητρίου 20.30 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Ολυμπιακός Πόντας, Φραγκούλη (Ευστρατίου) *