Παραμονή για το Λαύριο και στο βάθος...πλέι οφ!

lavrio

Το Λαύριο επικράτησε απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών με 80-64 και εξασφάλησε και μαθηματικά πλέον την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία της Α1, ενώ μπορεί να ονειρεύεται μέχρι και πλέι οφ!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετά τη νίκη με Αρκαδικό και ΠΑΟΚ επικράτησε στην έδρα της κόντρα και στον Απόλλωνα με 80-64, για την 24η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και πανηγύρησε την παραμονή στην κατηγορία και πλέον μπορεί να ελπίζει για είσοδο στα πλέο οφ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιάνγκ, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, έχοντας 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν και οι Κέσελ, Κρουμπάλι και Σακελαρίου που πέτυχαν 12, 10 και 9 πόντους έκαστος. Από πλευράς ηττημένων, εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ντίλαρντ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Λαμπρόπουλος και Γούντς με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με το Λαύριο να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο (19-17) στο 10' . Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με ένα επιμέρους 14-2, διαμόρφωσαν το 33-19 (στο 15'). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμα του, ενώ παράλληλα ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους εννέα με τη λήξη του ημιχρόνου (44-35).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέβασε ξανά στροφές και αύξησε αμέσως τη διαφορά στο +15 (54-39) ακριβώς στα μισά της τρίτης περιόδου, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 64-50. Στο τελευταίο μέρος, όλα είχαν κριθεί πλέον, με τους γηπεδούχους φτάνουν στη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 80-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-35, 64-50, 80-64.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Σακελαρίου 9 (2), Νίξον 7 (1), Παρράκης 3 (1), Μπάρλος 8, Μπόλντς 7 (1), Γιάνγκ 14 (2), Κρουμπάλι 10, Κέσελ 12 (2), Γιαννακόπουλος 8 (1), Κακλαμανάκης, Μπιρούτα 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Μέξας): Πάλμπλαντ 2, Τζαβαρά 2, Ντίλαρντ 19 (1), Μέιερ 8, Σάντλερ 5, Αργυρόπουλος 3, Βεργίνης 3, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 12, Γούντς 10.