Στο "χέρι της" το εισιτήριο για τα πλέι οφ

kifisias

Η Κηφισιά κέρδισε εύκολα το Ρέθυμνο με 100-88 και πλέον η είσοδος στα πλέι οφ μοιάζει ένα πολύ πιθανό σενάριο.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επιβλήθηκε των Κρητικών και ανέβηκε στο 11-13. Η είσοδος της Κηφισιάς στα πλέι οφ της Α1 «απειλείται» ουσιαστικά από τον Απόλλωνα Πατρών και το Λαύριο (9-15 ρεκόρ), ομάδες που αυτή τη στιγμή είναι εκτός οκτάδας. Συγκεκριμένα, η Κηφισιά ενδέχεται να μην τερματίσει στην οκτάδα αν κάνει 0/2 στα ματς που μένουν (Κολοσσός έξω - Παναθηναϊκός μέσα) και αν ή οι Πατρινοί έχουν 2/2 (Ολυμπιακός μέσα - Τρίκαλα έξω) ή οι νεοφώτιστοι κάνουν το απόλυτο (Τρίκαλα μέσα - Κόροιβος έξω). Κι αυτό γιατί τόσο ο Απόλλων όσο και το Λαύριο υπερτερούν της Κηφισιάς σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ, με τη μεγαλύτερη διαφορά να ήταν το +7 ( 2-9 ) μετά από δίποντο του Σαφτεναρ στο 6 λεπτό. Βέβαια η διαφορά μαζεύτηκε αμέσως και με δίποντο του Ελ Αμιν, η Κιφησιά πέρασε ένα πόντο μπροστά ( 11 - 10 ), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με την ίδια να προηγείτε με 20-18 των Κρητικών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κιφησιά πάτησε γκάζι και μέσα στα τελευταία τρία λεπτά έστειλε τη διαφορά στο +13, με το ημίχρονο να τη βρίσκει να προηγείτε με 45-32.

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν χαλάρωσαν και συνέχισαν να διευρήνουν τη διαφορά μέχρι και το +22 ( 65-43 ). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 71-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκε με 100-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-32, 71-58, 100-88.