Ο Μπουρούσης «πάτησε» την Μπάρτσελόνα!

230949

Mε απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούση, η Λαμποράλ επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 75-71 στη Βιτόρια και πλέον βρίσκεται μια...ανάσα από την μαθηματική εξασφάλιση της πρόκρισης, στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με τον Έλληνα σέντερ να κάνει τρομερό παιχνίδι, η Λαμποράλ Κούτσα, επικράτησε απέναντι στην Μπαρτσελόνα με σκορ 75-71, με το πλεονέκτημα έδρας να πησιάζει ολοένα και περισσότερο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, 7 ριμπαουντ και 3 ασίστ, ενώ ακολούθησαν οι Τζέιμς, Χάνγκα και Τάιλι με 14, 11 και 10 πόντους έκαστος. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Σατοράνσκι με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν οι Αμπρίνες με 18 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στη συνέχεια και να ολοκληρώνουν το ημίχρονο στο +7 με το σκορ στο 40-33. Οι Βάσκοι πήγαν ακόμα καλύτερα στην επανάληψη αυξάνοντας τη διαφορά στο +11 με το σκορ στο 56-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε...ντέρμπι, αφου η Μπαρτσελόνα έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (65-65) στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια οι παίκτες του Περάσοβιτς, δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να χαρούν και πολύ με την επιστροφή τους στο ματς και έτσι με απόλυτη ψυχραιμία, διατήρησαν το προβάδισμα τους, φτάνοντας εν τέλει στην επικράτηση με 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 40-33, 56-45, 75-71.

ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 14 (2), Ντιόπ Μ., Πλάνινιτς 2, Χάνγκα 11 (1), Μπουρούσης 22 (2), Μπλάζιτς 8 (1), Ντιόπ Ιλ., Τιγί 10, Άνταμς 3 (1), Κορμπάτσο 2, Μπέρτανς 3 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ(Πασκουάλ): Ντόελμαν 4, Ντόρσεϊ 4, Αμπρίνες 18 (4), Σατοράνσκι 20 (1), Βεζένκοφ, Έρικσον, Ντιανιέ, Σάμιουελς, Όλεσον 4, Αρόγιο 4, Περπέρογλου 7 (1), Τόμιτς 10.