Επική ανατροπή από τον Ερυθρό Αστέρα

tsirbes1

Ούτε η Τσεντεβίτα έκανε δώρο στον Παναθηναϊκό, αλλά ούτε και η Μάλαγα μπόρεσε να ολοκληρώσει την καλή της εμφάνιση απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Αντίθετα, οι Σέρβοι πραγματοποίησαν επική ανατροπή στην τελευταία περίοδο και με ένα επιμέρους 25-12 επικράτησαν των Ισπανών στο «Μάριν Καρπένα» με 78-72! Μια νίκη που τους έφερε στην 2η θέση της βαθμολογίας, την οποία έχουν τη δυνατότητα να διατηρήσουν την επόμενη εβδομάδα κόντρα στην Λοκομοτίβ Κουμπάν στο Κράσνονταρ.

Αντίθετα η Μάλαγα πιστοποίησε την καθοδική πορεία στην οποία βρίσκεται, αφού κατάφερε να χάσει διαφορά 15 πόντων στο τέλος του α' ημιχρόνου, την οποία και διατήρησε μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου (53-41). Έκτοτε ήρθαν τα πάνω κάτω, αφού οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν σε μια σπουδαία (από όλες τις απόψεις) νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-12, 43-27, 60-53, 72-78.

Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 9 (3τρ, 6ρ), Ντίαζ 5 (1), Τόμας 13 (6ρ), Ντίεζ 3, Σουάρεθ, Νέντοβιτς 22 (3), Βάσκεθ, Κουζμίνσκας 7 (1), Νέλσον 2, Κούλεϊ 11 (6ρ).

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 6 Ντάνγκουμπιτς 2, Λάζιτς 3 (1), Μίτσιτς 3 (8α), Σιμόνοβιτς 12 (4), Γκούντουριτς 12 (2), Γιόβιτς 16 (2τρ, 7α), Μίλερ 11 (7ρ), Τσίρμπες 9 (7ρ), Στίματς 4.