Πήρε και την διαφορά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

teodosic Bourousis

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε το ντέρμπι με την Λαμποράλ Κούτσα (90-78) και κάλυψε και την διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο, με αποτέλεσμα να βρίσκεται πολύ κοντά στην πρώτη θέση του ομίλου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κυριάρχησε και στα σαράντα λεπτά του αγώνα, με το ημίχρονο να κλείνει 40-26 υπέρ της. Ωστόσο οι Βάσκοι δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά του πρώτου αγώνα (81-71).

Στο τέλος όμως ένα τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς διαμόρφωσε το 90-78, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν λάθος στην επαναφορά με 2'' να απομένουν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 19 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Κόρι Χίγκινς και από 17 το δίδυμο Τεόντοσιτς, Βοροντσέβιτς.

Στον αντίποδα ο Άνταμ Χάνγκα ξεχώρισε με 19 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να σώσουν την ομάδα τους.

Δεκάλεπτα: 20-14, 40-26, 68-56, 90-78

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (1), Τεόντοσιτς 17 (2), Φριτζόν, Τζάκσον 3 (1), Κορόμπκοφ 4, Φρίλαντ 2, Βοροντσέβιτς 17 (2), Χίγκινς 18 (4), Κουρμπάνοφ 3, Χάινς 7

Λαμποράλ Κούτσα (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τζέιμς 8, Κοζέρ 11 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 19 (2), Μπουρούσης 10 (1), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ, Τίγιε 7, Άνταμς 10 (2), Μπέρτανς 5 (1)