Κυνηγάει το όνειρο η Εφές

ertel

Η Ανατολού Εφές κατάφερε με... χίλια πάθη να περάσει από την έδρα της Νταρουσάφακα με 72-68 και συνεχίζει να ελπίζει για το εισιτήριο των πλέι οφ της Ευρωλίγκας αφού πλέον έχει ρεκόρ 4-6. Αντιθέτως η Νταρουσάφακα έπεσε στο 3-7 και ξεκινάει να αποχαιρετάει και μαθηματικά τη διοργάνωση.

Κλειστό πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και να μην μπορούν να ξεφύγουν. Από την πλευρά της βέβαια η Εφές ήταν ιδιαίτερα άστοχη πίσω από τα 6 και 75 καθώς είχε 1/6, με την κόρνα του πρώτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει πίσω για δύο πόντους (15-13).

Στη συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γκρέιντερ έδωσε αέρα 7 πόντων στην Εφές, προβάδισμα στο οποίο και βασίστηκε η Εφές και έκλεισε το ημίχρονο με 26-34.

Μετά την ανάπαυλα η Νταρουσάφακα μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς και με πρωταγωνιστές τους Χαρανγκόντι και Γιαγκμούρ μάζεψαν τη διαφορά στο -3 (31-34 στο 22'). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς η Εφές έφτασε μέχρι και στο +10 (33-43) στο 24'. Έπειτα όμως η Νταρουσάφακα έκανε νέο "καμ μπακ" και με τον Ερντέν να σκοράρει έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 50-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άναψαν τα αίματα και είχαμε αποβολή του προπονητή της Νταρουσάφακα, Οκτάι Μαχμουτί, με δεύτερη τεχνική ποινή στο 33'. Ο οποίος αποχώρησε από τον πάγκο της ομάδας και πήγε να κάτσει στις θέσεις των φιλάθλων. Στη συνέχεια ο Ερτέλ με δίποντο έδωσε αέρα 9 πόντων (55-64) στην Εφές στο 36'. Πενήντα πέντε δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και η Νταρουσάφακα κατάφερε να μειώσει στον πόντο με τον Ρέντινγκ (68-70). Από την άλλη ο Ερτέλ με "ψυχρό αίμα" ευστόχησε και στις δύο βολές που κέρδισε και διαμόρφωσε το τελικό 68-72.

Τα δεκάλεπτα 15-13, 26-34, 50-55, 68-72