Πρωτιά η Φενέρ και «δώρο» σε Παναθηναϊκό

fenerlokoΗ Φενέρ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λοκομοτίβ Κουμπάν, με 52-55 και έφτασε στο 9-1, εξασφάλισε από νωρίς την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τοπ-16, ενώ ταυτόχρονα έκανε «δώρο» στον Παναθηναϊκό, ο οποίος απέχει μια νίη για να πιάσει τη «Λόκο», που βρίσκεται πλέον στο 7-3.

Σε ένα ματς, όπου η αστοχία ήταν μεγάλη και οι μονομαχίες αρκετές, οι Τούρκοι κατάφεραν να αποδράσουν, με τους γηπεδούχους να μετρούν 6/30 τρίποντα στο παιχνίδι τους.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 17 πόντους, ενώ ο Ντίξον, ο οποίος ήταν καθοριστικός στα τελευταία δευτερόλεπτα, μέτρησε 8 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, Κλαβέρ και Ντιλέινι είχαν από 12 πόντους.

Δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Λοκομοτίβ Κουμπάν η οποία προηγήθηκε 11-4 στα μέσα της περιόδου. Στη συνέχεια οι τουρκική ομάδα, αντέδρασε, βρήκε ρυθμό και χάρη στην αστοχία των γηπεδούχων, με ένα σερί 11-0 έφτασε στο +4 (11-15) και στη συνέχεια στο 13-17, που ήταν και σκορ πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες, με το σκόρ να γίνεται 19-19, έχοντας σημειωθεί μονάχα 8 πόντοι σε 5 λεπτά αγώνα. Ακολούθως η Φενέρ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 20-27, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +5 και το σκορ στο 25-30.

Το δεύτερο μέρος ήταν περίπου το ίδιο. Οι δυο ομάδες, τα...έσπαγαν, με τη Φενέρ παρ'ολα αυτά να βρίσκει τρόπο να ξεφεύγει στο σκορ, διαμορφώνοντας το 34-41 στο 27'. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι, απάντησαν, βρήκαν λύσεις επιθετικά και με ένα επιμέρους σκορ 10-2, διαμορφώνοντας το 44-43, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ανέβασε το σκορ στο 47-43, με εύστοχο τρίποντο του Σίγκλετον, με τη Φενέρ να απαντάει άμεσα. Οι Τούρκοι με σερί 5-0 βρέθηκαν ξανά σε θέση ισχύος και έβαλαν...φωτιά στο ματς στο 35'. Τα επόμενα 3-4 λεπτά ήταν απογοητευτικά, με τις δυο πλευρές να συναγωνίζονται σε αστοχία, μέχρι που ήρθαν δυο σερί τρίποντα από Ντιλέινι και Μπογκντάνοβιτς, για το 50-51, 1:20’ πριν από τη λήξη. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Στα 45'', ο Ντίξον πέτυχε μεγάλο τρίποντο, γράφοντας το 52-54, με τη Λοκομοτίβ να μην βρίσκει λύσεις. Κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων να απαντήσουν πήγε...χαμένη με τη Φενέρ εν τέλει να επικρατεί (52-55) και να εξασφαλίζει την πρωτιά του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 25-30, 44-43, 52-55.